فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو برای دسترسی به ssh

فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتودر توزیع لینوکس اوبونتو به صورت پیش‌فرض دسترسی کاربر Root به ssh غیرفعال بوده و امکان لاگین مستقیم وجود ندارد، در این جلسه از آموزش کانفیگ سرور به نحوه فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو جهت دسترسی به سرویس ssh خواهیم پرداخت.

غیرفعال بودن دسترسی کاربر root از طریق ssh از نظر امنیتی بسیار مهم و قابل توجه است، ولی در مواقعی نیاز داریم تا به صورت مستقیم بتوانیم به سرور خود از طریق ssh لاگین کرده و کارهای مدیریتی، سرور خود را انجام دهیم.

روش فعال کردن دسترسی root به ssh با طی کردن مراحل زیر در کمتر از ۱ دقیقه قابل انجام خواهد بود. پس همراه ما باشید.

متذکر می‌شوم: اگر لزومی در فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو برایتان وجود ندارد اقدام به فعال‌سازی آن نکنید چون یکی از روش‌های هکرها برای نفوذ به سرور استفاده از روش Brute Force برای لاگین کردن به سرور شما با استفاده از دسترسی root می‌باشد.

 

مراحل فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو

۱- ابتدا توسط دسترسی یوزر معمولی خود به ssh متصل شوید.

۲- حالا توسط دستور زیر به کاربر ریشه یا همان root سوییچ کنید.

-su

۳- سپس با استفاده از ویرایشگر متن با توجه به سلیقه خود فایل کانفیگ سرویس ssh بر روی سرور خود را باز کنید، من از nano به دلیل انعطاف پذیری و راحتی استفاده کردم.

nano /etc/ssh/sshd_config

۴- حالا با زدن دکمه‌های ترکیبی ctrl+w ویرایشگر nano را به حالت مد جستجو ببرید، سپس عبارت زیر را درون ویرایشگر تایپ کنید و Enter را بزنید.

PermitRootLogin 

حالا باید اشاره‌گر موس شما به این خط رفته باشید، تنها کار که باید انجام دهید خارج کردن این خط از حالت کامنت و قرار دادن مقدار yes به شکل زیر جلوی آن است.

PermitRootLogin yes

PermitRootLogin-فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو

۵- حالا به منظور ذخیره‌سازی تغییرات انجام شده کلیدهای ترکیبی ctrl+x را فشار داده و در انتها با فشار دادن کلید y به منظور تأیید ذخیره‌سازی تغییرات از ویرایشگر خارج شوید.

حتما بخوانید :  آموزش ایمپورت دیتابیس در ssh

خوب فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو انجام شد حالا برای اعمال تغییرات بر روی سرویس ssh باید توسط یکی از دستورات زیر این سرویس را دوباره راه‌اندازی کنید.

service ssh restart
systemctl restart ssh

دستور اولی برای لینوکس ورژن های قدیمی مانند ۵ و ۶ و دستور دوم برای لینوکس ورژن ۷ کاربرد دارد.

فعال کردن یوزر root در لینوکس اوبونتو برای دسترسی به ssh
امتیاز شما به این مطلب

حسین محمدپور

با علاقه زیادی که به مباحث تخصصی امنیت سرور داشتم از 8 سال پیش کار خود را در این زمینه شروع کردم و طی این مدت مدیر 2 تیم امنیتی بزرگ ایرانی بودم و حالا با 4 سال سابقه در زمینه مباحث مدیریت سرور و میزبانی وب، سایت مدیر سرور را راه اندازی کردم تا بتوانم به علاقه مندان و مشتاقان این حوزه تخصصی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن