نتورک پلاس چیست و چرا یادگیری آن ضروری است؟

نتورک پلاس چیست

در دنیای در حال رشد فناوری اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری به عنوان پایه و اساس ارتباطات مدرن عمل می‌کنند. به کمک این شبکه‌ها می‌توان داده‌های مهم را بین دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف منتقل کرد و از آن به بهترین شکل ممکن بهره برد. برای اینکه مطمئن شویم شبکه‌های رایانه‌ای با امنیت کامل به کار خود ادامه می‌دهند باید درک درستی از مفاهیم، پروتکل‌ها و فناوری‌های آن داشته باشیم.

نتورک پلاس که با عنوان +CompTIA Network هم شناخته می‌شود یکی از گواهینامه‌های معتبری است که دانش و مهارت شما را در این زمینه می‌سنجد. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به دوره و گواهینامه +Network داشته باشیم و ببینیم چطور می‌توانیم از آن برای بهبود مهارت‌هایمان استفاده کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

مدرک نتورک پلاس چیست؟

اگر به حوزه فناوری اطلاعات علاقه دارید باید بتوانید مهارت‌های مختلفی را در این زمینه بیاموزید. یکی از مدارک یا گواهینامه‌هایی که به شما کمک می‌کند دانش و مهارت خود را در زمینه شبکه بسنجید، نتورک پلاس است. این مدرک از جمله مدارک معتبری است که نشان می‌دهد شما در زمینه شبکه و مفاهیم مربوط به آن تخصص کافی را دارید.

مدرک نتورک پلاس چیست

زمانی که این گواهینامه را دریافت می‌کنید در واقع دانش مورد نیاز برای راه اندازی، نگهداری و تامین امنیت شبکه‌های رایانه‌ای را هم به دست می‌آورید. اگر به دنبال دوره‌ای هستید که دانش و مهارت مورد نیاز برای نگهداری از شبکه را در اختیارتان قرار دهد بدون شک +network بهترین گزینه برایتان خواهد بود. اگر بخواهیم این مدرک را به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم که با دریافت آن وارد دنیای شبکه می‌شوید و پایه و اساس کار خود را محکم‌تر بنا می‌کنید. بعد از دریافت این گواهینامه می‌توانید مقدمات و اصول مربوط به شبکه را بیاموزید و سپس وارد دوره‌های تخصصی‌تر مثل CCNA شوید.

 

چرا باید دوره نتورک پلاس را بگذرانیم؟

برای افرادی که عاشق شبکه‌های کامپیوتری هستند و می‌خواهند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند +Network گزینه عالی محسوب می‌شود. همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم با گذراندن این دوره و دریافت مدرک آن اطلاعات پایه‌ای مربوط به شبکه را به دست می‌آورید و می‌توانید وارد دنیای تخصصی شوید.

همانند هر حوزه دیگری، گام گذاشتن در دنیای شبکه‌های رایانه‌ای هم نیاز به یک سری مفاهیم مقدماتی دارد. اگر با این مفاهیم مقدماتی آشنا نباشید بدون شک قادر نخواهید بود مدارک تخصصی‌تر را درک کنید و بر دانش و مهارت خود بیفزایید. اگر به دنبال موارد زیر هستید شرکت در دوره‌های مربوط به نتورک پلاس می‌تواند برایتان مفید باشد:

 

بهبود مسیر شغلی

دوره +Network برای متخصصان آی تی و افرادی که علاقه‌مند به ایجاد و نگهداری از شبکه هستند طراحی شده است. اگر مسیر شغلی شما از دنیای آی تی و مهندسی کامپیوتر می‌گذرد یا دوست دارید در آینده وارد چنین مشاغلی شوید بدون شک داشتن این مدرک می‌تواند برایتان مفید باشد.

 

بهبود عنوان شغلی

مدرک نتورک پلاس و شرکت در دوره‌های آن به افراد حرفه‌ای اجازه می‌دهد موقعیت شغلی بهتری را تجربه کنند. این دوره آموزشی باعث می‌شود شما درک بهتری از شبکه و اجزای آن داشته باشید و بتوانید خودتان را به عنوان فرد حرفه‌ای‌ معرفی کنید. در صورتیکه در دنیای آی تی فعالیت می‌کنید و می‌خواهید خودتان را یک سر و گردن از رقبا متمایز کنید این دوره آموزشی را فراموش نکنید.

 

بهبود تجربه‌های کاری

قبل از اینکه بخواهید وارد دوره آموزشی +Network شوید ممکن است سال‌ها تجربه عملی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری داشته باشید. اگر در حال حاضر چنین موقعیتی دارید بهترین مسیری که می‌توانید دنبال کنید بهبود مهارت‌ها و افزایش سطح توانایی‌هایتان است. با شرکت در دوره‌های نتورک پلاس و دریافت گواهینامه‌های مربوط به آن می‌توانید تجربه و دانش اصولی را کنار هم داشته باشید.

 

مزایای گرفتن گواهینامه +Network چیست؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا باید در این دوره‌ها شرکت کنید. همه ما خیلی خوب می‌دانیم که برای موفقیت در یک جایگاه شغلی داشتن تجربه و دانش پایه‌ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر می‌خواهید در دنیای شبکه‌های رایانه‌ای موفق باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید باید رزومه بهتری برای خود ایجاد کنید. شرکت در دوره‌هایی همچون +network به شما کمک می‌کند رزومه‌ای قوی و سرشار از علم داشته باشید و از دانش خود برای بهبود شرایط موجود بهره ببرید. البته این تنها مزیتی نیست که می‌توان برای دوره‌های نتورک پلاس ذکر کرد. در ادامه می‌خواهیم سایر مزایایی که وجود دارد را با هم مرور کنیم.

 

فرصت شغلی بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد

برای چند لحظه هم که شده خودتان را جای کارفرمایی بگذارید که در حال استخدام نیرو برای سازمان خود است. اگر شما جای این فرد باشید چه کسی را برای موقعیت‌های شغلی همچون متخصص شبکه استخدام می‌کنید؟ بدون شک به دنبال افرادی هستید که دانش کافی داشته باشند، از مفاهیم موجود آگاه باشند و بتوانند کار خود را به درستی به پیش ببرند.

مزایای گرفتن مدرک نتورک پلاس

برخی از موقعیت‌های شغلی که در دنیای شبکه‌های کامپیوتری وجود دارد تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که مدرک نتورک پلاس داشته باشند. گرفتن این گواهینامه از جمله شرایط استخدامی مورد نیاز برای برخی از شرکت‌هاست و نشان می‌دهد شما دانش و مهارت مورد نیاز برای نگهداری از شبکه را دارید. پس اگر می‌خواهید فرصت‌های شغلی بیشتری داشته باشید بدون شک باید شرکت در این دوره‌ها را به اولویت اصلی خود تبدیل کنید.

 

اعتبار شما را در میان همکاران افزایش می‌دهد

افراد حرفه‌ای که گواهینامه نتورک پلاس را دریافت کرده‌اند دانش و مهارت خود در زمینه شبکه‌ را به اثبات رسانده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد چنین افرادی برای شرکت و گذراندن این دوره‌ها مطالعات زیادی داشته‌اند، کارهای عملی انجام داده‌اند و با زیر و بم کار آشنا هستند. چنین افرادی می‌توانند اعتبار بیشتری در میان همکاران خود داشته باشند و به عنوان یک فرد حرفه‌ای شناخته شوند.

 

در دوره‌های مربوط به +Network چه مطالبی آموخته می‌شود؟

سرفصل مربوط به دوره‌های نتورک پلاس در موسسات و مجموعه‌های آموزشی مختلف ممکن است متفاوت باشد. اما اگر بخواهیم یک سرفصل عمومی از این دوره‌ها را در اختیارتان بگذاریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آشنایی با مفاهیم اصلی شبکه: همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم اولین و مهم‌ترین مزیتی که دوره‌های +network برایتان به ارمغان می‌آورد آشنایی با مفاهیم اصلی و پایه‌ای شبکه است. در این دوره یاد می‌گیرید که شبکه چیست، چه اجزایی دارد و چگونه کار می‌کند.
 • راه اندازی تجهیزات شبکه: بخش بعدی که در این دوره‌های آموزشی تدریس می‌شود آشنایی با تجهیزات شبکه و نحوه پیاده سازی آن‌هاست. در این دوره‌ها باید بتوانید با نحوه عملکرد تجهیزاتی مثل روتر و سوییچ آشنا شوید و درباره شبکه‌های مختلف همچون شبکه‌های بی سیم اطلاعات بیشتری به دست آورید.
 • امنیت شبکه: یکی دیگر از بحث‌های مهمی که در دوره‌های نتورک پلاس تدریس می‌شود امنیت شبکه است. در این بخش یاد می‌گیرید که چطور امنیت شبکه‌های کامپیوتری را حفظ کنید و جلوی حملات مختلف را بگیرید، بر شبکه نظارت داشته باشید و مانیتورینگ را جزء اولویت‌های خود قرار دهید.
 • عیب یابی شبکه: گاهی از اوقات شبکه‌های رایانه‌ای آنگونه که ما دوست داریم کار نمی‌کنند. شما به عنوان متخصص شبکه باید نحوه عیب یابی شبکه را بیاموزید و بتوانید مشکلات موجود در کابل کشی، تجهیزات شبکه و پروتکل‌های موجود را شناسایی کنید.

 

چه مهارت‌هایی در دوره‌های +CompTIA Network پوشش داده می‌شود؟

در این دوره هدف مدرس این است که توانایی‌های شما در زمینه‌های مختلف را بهبود ببخشد. بعد از اتمام این دوره می‌توانید به مهارت‌های زیر دست پیدا کنید:

 • طراحی و اجرای شبکه
 • پیکربندی، مدیریت و نگهداری از شبکه و تجهیزات مربوط به آن
 • استفاده از دستگاه‌هایی همچون سوییچ و روتر برای سگمنت ترافیک شبکه
 • ایجاد شبکه‌هایی گسترده
 • شناسایی مزایا و معایب پیکربندی‌های موجود
 • آشنایی با امنیت شبکه، استانداردها و پروتکل‌ها
 • عیب یابی مشکلات مربوط به شبکه

 

چه مشاغلی به گواهینامه نتورک پلاس نیاز دارند؟

هرچند برای ورود به دنیای کار ممکن است نیازی به مدارک و گواهینامه‌های مختلف نداشته باشید اما برخی از موقعیت‌های شغلی هستند که شما را موظف به دریافت مدرک نتورک پلاس می‌دانند. اگر می‌خواهید در مشاغل زیر فعالیت کنید بهتر است دوره‌های آموزشی مربوط به این حوزه را پشت سر بگذارید:

 • مدیر شبکه
 • تکنسین شبکه
 • مدیر ارشد شبکه
 • مشاور آی تی
 • مهندس شبکه
 • تکنسین رایانه
 • مهندس سیستم
 • تحلیلگر شبکه

 

سخن نهایی

با گسترش محبوبیت شبکه‌های رایانه‌ای و استفاده از آن در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف، نیاز به متخصص در این حوزه نیز بیشتر از همیشه به چشم می‌خورد. برای افرادی که کار با شبکه‌های رایانه‌ای را دوست دارند به دست آوردن مهارت و تجربه می‌تواند اولین گام برای ورود به مشاغل عالی و با حقوق بالا باشد.

دوره نتورک پلاس و مدرک مربوط به آن از جمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین دوره‌هایی است که به شما کمک می‌کند مفاهیم اصلی شبکه را بیاموزید و مسیر تخصصی خود را آغاز کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link