نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس centos و ubuntu

نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس به صورت معمول لینوکس آخرین ورژن هر برنامه‌ای را توسط مخزن خود بر روی سیستم نصب می‌کند، ولی گاهی ما نیاز داریم تا یک ورژن خاصی از یک برنامه را نصب کنیم، در این آموزش در نظر داریم تا به نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس centos و ubuntu بپردازیم.

در این جلسه به نحوه نصب ورژن دلخواه هر پکیج توسط Yum و Apt در لینوکس centos و اوبونتو خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز به پکیجی خاص نیاز خود را برطرف نمایید.

 

روش نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس centos

در قدم اول باید بررسی کنید که چه ورژن هایی از هر برنامه بر روی سیستم در دسترس است، سپس ورژن موردنظر را نصب کنید ولی در حالت معمول در سنتواس آخرین ورژن هر پکیجی توسط مخزن نصب و راه‌اندازی می‌شود.

برای پیدا کردن تمامی پکیج‌های قابل‌دسترس از یک برنامه کافی است دستور زیر را در محیط ssh و یا ترمینال لینوکس وارد نمایید. اگر آشنایی کافی با دستورات لینوکس ندارید می توانید از آموزش کاملی که برای آن قرار دادیم استفاده کنید.

سوییچ showduplicates– وظیفه نمایش پکیج‌ها را بر عهده خواهد داشت.

list packages-نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس

با توجه به خروجی نمایش داده شده در عکس بالا فرمت نمایش جستجوی فایل‌های موردنظر بر اساس زیر می‌باشد.

عبارت build_number بیانگر ورژن minor هر پکیج بوده و شامل اطلاعات کاملی همچون نام سازنده و اطلاعات اضافی آن پکیج نخواهد بود.

بعد از پیدا کردن ورژن موردنظر خود برای نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس می‌توانید از فرمت زیر استفاده کنید.

در دستور زیر باید ورژن و اسم برنامه خود را جایگزین نمایید.

چنانچه قصد نصب یک پکیج خاص با شماره آپدیت دقیق آن را دارید می‌توانید بدین شکل اقدام به نصب پکیج کنید.

چنانچه در حین نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس با ارور نصب بودن برنامه روبرو شدید باید ابتدا ورژن نصب شده را از روی سیستم حذف کرده سپس اقدام به نصب مجدد ورژن موردنظر نمایید.

 

نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس اوبونتو

ابتدا توسط دستور زیر آخرین ورژن نصب شده بر روی سیستم به ‌علاوه‌ی ورژن پکیج‌های قابل دسترس دیگر را بررسی می‌کنیم.

برای نصب پکیج با ورژن دلخواه در اوبونتو بعد از پیدا کردن نام دقیق پکیج کافی است دستور زیر را درون ترمینال لینوکس وارد نمایید.

اگر از قبل ورژن خاصی از برنامه بر روی سیستم نصب بود توسط دستور زیر ابتدا آن ورژن را از روی سیستم حذف کرده و سپس مجدد اقدام به نصب پکیج می‌کنیم.

برای مشاهده اطلاعات دقیق‌تر از دستورات ذکر شده کافی است تا manual هر دستور را بررسی کنید.

نحوه نصب یک پکیج با ورژن دلخواه در لینوکس centos و ubuntu
امتیاز شما به این مطلب

حسین محمدپور

با علاقه زیادی که به مباحث تخصصی امنیت سرور داشتم از 8 سال پیش کار خود را در این زمینه شروع کردم و طی این مدت مدیر 2 تیم امنیتی بزرگ ایرانی بودم و حالا با 4 سال سابقه در زمینه مباحث مدیریت سرور و میزبانی وب، سایت مدیر سرور را راه اندازی کردم تا بتوانم به علاقه مندان و مشتاقان این حوزه تخصصی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن