تست A/B چیست و چگونه باعث افزایش فروش شما می‌شود؟

تست A/B چیست

تنها راهی که شما می‌توانید با استفاده از آن نرخ تبدیل و کارایی بازاریابی خود را ارزیابی کنید این است که اطلاعاتی را از رفتار و بازخوردهای مشتری به طور مستقیم به دست آورید. تست A/B ابزاری است که به دست آوردن چنین اطلاعاتی را برای شما ممکن می‌کند. در این مقاله قصد داریم یک راهنمای جامع را برای استفاده از تست A/B به شما ارائه کنیم تا بتوانید بیشترین بهره را برای افزایش نرخ تبدیل از این ابزار ببرید.

 

تست A/B چیست؟

تست A/B که با عنوان split testing نیز شناخته می‌شود، در واقع فرایند مقایسه میان دو نسخه از یک صفحه وب، ایمیل یا دیگر ابزارهای بازاریابی و ارزیابی تفاوت عملکرد این دو است. برای استفاده از این تست می‌توانید یکی از نسخه‌ها را به یک گروه و نسخه دیگر را به گروه بعدی بسپارید. به این ترتیب می‌توان تشخیص داد که هر یک از این نسخه‌ها چه عملکردی را داشته‌اند.

انجام دادن تست A/B در واقع شبیه به یک مسابقه است. مسابقه‌ای که میان دو نسخه از ابزارهای یکسان برای بررسی برتری یکی از آن‌ها برگزار می‌شود. نتیجه این تست به شما در تشخیص بهترین ابزار بازاریابی کمک می‌کند. در نتیجه می‌توانید در زمینه استفاده از ابزارهایی مانند ایمیل، صفحات وب یا دیگر ابزارها در آینده تصمیم‌گیری کنید و بهترین ابزار را برای رونق گرفتن کار خود پیدا کنید.

 

تست A/B چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه نحوه عملکرد تست A/B را بهتر درک کنید، با یک مثال پیش می‌رویم. تصور کنید برای یک لندینگ پیج دو طرح متفاوت دارید و برای انتخاب در میان این دو به شک افتاده‌اید. در واقع می‌خواهید بدانید کدام ‌یک عملکرد بهتر و همچنین نتیجه بهتری را به دنبال خواهد داشت. پس از اینکه طرح‌ها را کاملاً آماده کردید، یکی از آن‌ها را برای یک گروه و دیگری را برای گروه دوم ارسال می‌کنید.

سپس بررسی می‌کنید که هر کدام از این لندینگ پیج‌ها با در نظر گرفتن معیارهایی مانند بازدید، کلیک یا تبدیل چگونه عمل می‌کنند. اگر یکی از این طرح‌ها نتیجه دیگری نسبت به طرح دوم داشت، باید به دنبال علت این موضوع بگردید. به این ترتیب می‌توانید یک نقشه راه کلی برای روش ایجاد لندینگ پیج در آینده ترسیم کنید.

 

چرا باید تست A/B را انجام دهید؟

ایجاد یک وب‌سایت یا کمپین ایمیل مارکتینگ اولین گام در بازاریابی دیجیتال است. گام بعدی پس از انجام این کار بررسی تأثیر هر یک از آن‌ها بر میزان فروش است. تست A/B به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید تأثیر هر بخش از بازاریابی خود هرچند جزئی را در نرخ تبدیل بررسی کنید. بخش‌هایی مانند کلمات، عبارات، تصاویر، فیلم‌ها، توصیفات و سایر عناصر که هر یک به طور جداگانه بر روی تغییر نرخ تبدیل شما تأثیر مستقیم دارند.

به عنوان مثال نتیجه یک تحقیق نشان داد که استفاده از رنگ قرمز به جای رنگ سبز برای دکمه CTA توانست حدود ۲۱ درصد نرخ تبدیل را افزایش دهد؛ بنابراین اگر تغییری به این کوچکی می‌تواند افراد را ترغیب به کلیک کند، قطعاً تغییر در عناصر بزرگ‌تر و تأثیرگذارتر می‌توانند انقلابی را برای شما برپا کنند.

 

آیا Split testing و تست A/B با یکدیگر متفاوت هستند؟

اغلب دیده می‌شود که اصطلاحات Split testing و تست A/B به جای هم استفاده می‌شوند؛ اما در واقع این دو ماهیت متفاوتی دارند. تست A/B در واقع مقایسه میان دو نسخه از ابزارهای بازاریابی شما بر اساس تغییرات ایجادشده در یک یا چند عنصر مانند متن CTA یا تصاویر لندینگ پیج است.

اما در Split testing دو طرح کاملاً مجزا با یکدیگر مقایسه می‌شوند. به عبارت بهتر تست A/B زمانی انجام می‌شود که بخواهید درباره تغییر یک عنصر بر روی تغییر نتایج تحلیل سایت تحقیق کنید؛ اما Split testing زمانی انجام می‌شود که می‌خواهید درباره برتری میان دو طرح کلی تصمیم بگیرید؛ بنابراین Split testing گسترده‌تر از تست A/B است. با استفاده از نتایج تست A/B می‌توان فهمید که چگونه تغییر یک رنگ، تصویر یا عنوان می‌تواند بر روی افزایش یا کاهش نرخ تبدیل تأثیر داشته باشد. نتیجه‌ای که هیچ‌گاه از Split testing به دست نمی‌آید.

 

آمارهای تست A/B: قهرمان‌ها، رقیب‌ها و تغییرات چه چیزهایی هستند؟

داده‌ها یا آمارهایی که از تست A/B جمع‌آوری می‌شوند، المان‌هایی را با عنوان قهرمانان، رقیب‌ها و تغییرات در خود دارند. هر نسخه‌ای که شما برای ارزیابی در اختیار این تست قرار می‌دهید، نتیجه‌ای را درباره بازدیدکنندگان وب‌سایت به شما ارائه می‌دهد که این مفاهیم را در خود دارد.

منظور از قهرمان یک ابزار بازاریابی است. این ابزار می‌تواند صفحه وب، ایمیل، تبلیغات فیس‌بوک یا هر چیز دیگری را که شما فکر می‌کنید برای رونق بخشیدن به کسب‌وکار شما مناسب است، در بر می‌گیرد. شما قهرمان خود را در برابر یک رقیب آزمایش می‌کنید؛ بنابراین منظور از رقیب، نسخه دیگری از این ابزار است که آن را به گروه دوم سپرده‌اید. به عبارت بهتر رقیب همان قهرمان است که در ظاهر آن تغییراتی جزئی اعمال شده باشد.

پس از اینکه نتیجه تست A/B به دست آمد، شما یا یک قهرمان جدید خواهید داشت یا متوجه می‌شوید که قهرمان قبلی شما قدرتمندتر بوده است؛ بنابراین زمان آن فرا رسیده که با اعمال تغییرات جدید، رقبای جدیدی برای قهرمان خود بتراشید. بر خلاف تصور بسیاری از مردم تنها یک‌بار انجام تست A/B برای رسیدن به هدف کافی نیست. شما باید به طور دائم با اعمال تغییرات بر روی قهرمان‌های خود حریف‌های جدیدی ایجاد کنید تا بتوانید همواره برگ برنده را در دست داشته باشید. با آزمایش دائمی و بررسی مداوم نتایج است که می‌توانید بازاریابی و تبلیغات خود را برای مخاطبان خود بهینه کنید.

 

بهترین عناصر آزمون A/B چیست؟

برخی از عناصر در یک ابزار یا شیوه بازاریابی هستند که می‌توانند تأثیر بیشتری نسبت به سایر عناصر بر روی نتیجه نهایی داشته باشند. به عنوان مثال تغییر یک کلمه در نسخه اصلی ایمیل نمی‌تواند تأثیر چندانی بر روی نرخ تبدیل یا کلیک داشته باشد. از آنجا که برای تغییر نرخ تبدیل خود در جهت مثبت زمان محدودی در اختیار دارید، بهتر است انرژی خود را صرف تأثیرگذارترین عناصر در صفحه وب یا سایر ابزارهای بازاریابی کنید. برای اینکه یک نمای کلی از اولویت‌هایتان داشته باشید، در اینجا ده مورد از تأثیرگذارترین عناصر را در تست A/B برایتان فهرست کرده‌ایم.

 • سرفصل‌ها و نوشتن متن

عنوان متن شما نخستین چیزی است که کاربران هنگام ورود به یک صفحه وب مشاهده می‌کنند؛ بنابراین اگر عنوان جذابی نداشته باشید، بازدیدکنندگان نیز به زودی صفحه شما را ترک کرده و یا حتی اصلاً وارد آن نمی‌شوند. علاوه بر عنوان سایر جنبه‌های نوشتن متن نیز می‌توانند در درجه بعدی بر روی تغییر نرخ تبدیل تأثیرگذار باشند. به عنوان مثال اینکه از چه انکر تکستی برای CTA استفاده می‌کنید یا اینکه بر روی دکمه CTA چه کلماتی را می‌نویسید، از عوامل تأثیرگذار بر روی نرخ تبدیل هستند.

 • CTA

CTA در واقع یک فراخوان است که از خوانندگان شما می‌خواهد یک کاری انجام دهند. این عبارت باید به گونه‌ای نوشته شود که خواننده را ترغیب به عملی کردن پیشنهاد شما کند. تغییر حتی یک کلمه در CTA می‌تواند بر نرخ تبدیل تأثیر زیادی بگذارد. سایر ویژگی‌های ظاهری مانند رنگ دکمه، رنگ متن، کنتراست، اندازه و شکل نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار در جذب مخاطب و در نتیجه نرخ تبدیل هستند. بهتر است برای انجام یک تست A/B تنها یک عنصر را تغییر دهید. به عبارت بهتر اگر در حال آزمایش تأثیر رنگ پس‌زمینه هستید، نباید فونت یا رنگ لینک‌ها را عوض کنید. چرا که در این صورت متوجه نخواهید شد که کدام تغییر توانسته کیفیت نتایج شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 • تصاویر، صوت و فیلم

نباید خود را تنها به استفاده از یک شیوه بازاریابی محدود کنید. چرا که از طریق متن بهینه‌سازی شده با استفاده از قوانین SEO نمی‌توان تک‌تک مخاطبان را جذب کرده و تحت تأثیر قرار داد. در نتیجه بهتر است از ابزارهایی مانند پادکست، فیلم و اینفوگرافیک نیز کمک بگیرید. یک ایده خوب برای انجام تست A/B با استفاده از این ابزارها این است که تأثیر موارد نوشتاری یا اینفوگرافیک‌های کوتاه را با نسخه‌های طولانی‌تر مقایسه کنید. برای این کار باید یک کتابخانه از فیلم‌ها و اینفوگرافیک‌ها در اختیار داشته باشید؛ اما اگر به چنین منبعی دسترسی ندارید می‌توانید از استیکرها استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از تصویر شخصی که به عنوان اصلی یا دکمه CTA شما اشاره می‌کند، می‌تواند توجه بیشتری را به سمت این عناصر جلب نماید.

 • خطوط موضوعی

خطوط موضوعی مخصوص ایمیل هستند که می‌توانند به طور مستقیم بر روی‌ افزایش نرخ باز شدن ایمیل‌ها تأثیرگذار باشند. چرا که در بیشتر موارد سرنوشت بیشتر ایمیل‌های تبلیغاتی جایی جز سطل آشغال نخواهد بود. طبق تحقیقات در بهترین حالت تنها ۲۵ تا ۴۷ درصد از کاربران برای باز کردن و خواندن ایمیل‌های تبلیغاتی وقت خواهند گذاشت؛ یعنی در بهترین حالت تنها نیمی از مشترکان شما ایمیل‌های شما را باز خواهند کرد. استفاده از خطوط موضوعی می‌تواند شانس ایمیل‌ها را برای باز شدن افزایش دهد. برای انجام تست A/B در این مورد می‌توانید استفاده از عبارات پرسشی را در مقابل جملات خبری قرار دهید. همچنین می‌توانید تأثیر استفاده از ایموجی یا شکلک را بر روی این مسئله موردبررسی قرار دهید.

 • عمق محتوا

برخی از کاربران ترجیح می‌دهند درباره یک موضوع اطلاعاتی را دریافت کنند که تنها یک شمای کلی از آن را به دست می‌دهد و در آن به جزییات پرداخته نمی‌شود. در حالی که بعضی دیگر خواندن محتواهای جزئی و عمیق را ترجیح داده و دوست دارند هر جنبه از موضوع با تفصیل فراوان بررسی شده باشد. باید بدانید که کاربران شما در کدام‌یک از این دسته‌ها قرار می‌گیرند. برای امتحان کردن عمق محتوا در تست A/B می‌توانید دو قطعه محتوا ایجاد کنید. یکی از این محتواها را به طور قابل‌توجهی نسبت به دیگری طولانی کرده و در آن به بررسی جزییات موضوع بپردازید.

عمق محتوا می‌تواند بر روی سئو، نرخ تبدیل و زمان ماندگاری مخاطب در صفحه تأثیر بگذارد. تست A/B در این مورد به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک حالت متعادل در میان این دو مورد به دست آورید. عمق محتوا تنها درباره محتواهای اطلاعاتی مانند وبلاگ اهمیت ندارد. بلکه می‌تواند درباره محتواهای لندینگ پیج نیز مورد استفاده قرار گیرد. معمولاً در مواردی که شما در حال دادن اطلاعات درباره ابزارهای موجود در یک وب‌سایت هستید، محتواهای طولانی‌تر بهتر عمل می‌کنند؛ زیرا در چنین حالتی افراد به دنبال جزییات بیشتر برای بررسی کیفیت محصول و تناسب آن با هدف خود هستند.

 • توضیحات محصول

در مورد معرفی محصولات اوضاع تا حدودی فرق می‌کند. در این مورد محتواهای کوتاه و دقیق هستند که در نهایت دستشان به عنوان پیروز میدان بالا خواهد رفت. مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند محتواهایی را بخوانند که ساده و قابل هضم بوده و در عین حال نکات قابل‌توجهی را درباره محصول به آن‌ها ارائه کند. با این حال درباره محصولات پیچیده‌تر و تخصصی‌تر باید جزییات بیشتری را ارائه دهید. برای انجام تست A/B در این مورد باید توصیفات طولانی‌تر را در برابر کوتاه‌تر آزمایش کنید تا ببینید که کدام‌یک بهتر می‌تواند در نرخ تبدیل تأثیرگذار باشد.

 • جایگاه اجتماعی

تجربه نشان داده که ۷۰ درصد از مصرف‌کنندگان برای تصمیم‌گیری در خرید به نظراتی که در بررسی‌های آنلاین می‌خوانند، اعتماد می‌کنند. نمایش این نظرات به ویژه در حالت‌های مثبت در صفحات محصول، لندینگ پیج و دیگر ابزارهای بازاریابی می‌تواند تأثیر زیادی بر افزایش نرخ تبدیل داشته باشد؛ اما در صورتی می‌توان انتظار چنین عملکردی را از آن داشت که آن را به روشی جذاب ارائه کرد. برای تست تأثیرگذاری این مورد در A/B می‌توانید تأثیر استفاده از ستاره برای رتبه‌بندی را در مقابل فرم‌های نظرسنجی امتحان کنید.

 • ایمیل مارکتینگ

انجام تست A/B برای ایمیل مارکتینگ و توجیه نتایج آن نسبتاً آسان است. برای انجام این کار تنها کافی است نسخه اولیه ایمیل را برای پنجاه‌درصد از مخاطبان و نسخه دوم را برای ۵۰ درصد باقیمانده ارسال کنید. همان‌طور که پیش از این گفتیم حتی ساده‌ترین تغییرات در فرم ثبت‌نام از طریق ایمیل، لندینگ پیج یا سایر بسترهای بازاریابی می‌تواند به صورت خارق‌العاده‌ای بر نرخ تبدیل تأثیر بگذارد.

اگر پس از گذشت حدود ۲۰ روز از انجام آزمون A/B متوجه شدید که یکی از نسخه‌ها ۷۲ درصد نسبت به دیگری بهتر عمل می‌کند، توانسته‌اید به عنصری دست پیدا کنید که می‌تواند نرخ تبدیل را تحت تأثیر قرار دهد. در این نتیجه‌گیری سه فاکتور مهم تأثیرگذار بوده‌اند.

 • شما فقط یک عنصر را در صفحه یا فرم تغییر داده‌اید.
 • تعداد مساوی از کاربران شما هر تغییر را مشاهده کرده‌اند.
 • مدت‌زمان این آزمون به حد کافی برای دست یافتن به ارزش آماری طولانی بوده است.
 • ذکر نام در رسانه‌های معتبر

وقتی کسب‌وکار، محصول یا خدمات شما در یک سایت معتبر یا نشریه مهم آنلاین یا آفلاین ذکر می‌شود، شما در واقع یک گام به موفقیت نزدیک شده‌اید. به عبارت بهتر این اقدام به شما کمک می‌کند که راحت‌تر به کاربران معرفی شوید؛ اما لازم است که اطلاعات را درباره خدمت یا محصولتان به صورت کاملاً واضح و مؤثر توضیح دهید. برای تست این موضوع در A/B می‌توانید استفاده از نام نشریه را در مقابل استفاده از آرم آن قرار دهید.

 • لندینگ پیج

لندینگ پیج‌های شما باید به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند بالاترین نرخ تبدیل را برای شما به ارمغان آورند. اگر لندینگ پیج چنین ویژگی نداشته باشد، فروش بالقوه شما از دست خواهد رفت. استفاده از یک هیت مپ می‌تواند به شما نشان دهد که کدام‌یک از عناصر صفحه شما برای کاربر جذاب‌تر بوده و بیشترین کلیک را به خود جذب کرده است. همچنین به شما اطلاعاتی را درباره مهم‌ترین عناصر موجود در صفحه خواهد داد. به این ترتیب می‌توانید بفهمید که چشم مخاطب شما بیشتر جذب کدام قسمت شده است و در نتیجه CTA خود را در آنجا قرار دهید.

 

چگونه انجام تست A/B را شروع کنیم؟

آزمایش A/B چندان پیچیده نیست اما پیش از کلید زدن آن نیاز به یک استراتژی دارید. بهتر است نقطه شروع خود را بر روی یک فرضیه پایه‌گذاری کنید. این فرضیه در واقع پاسخ به این سؤال است که از نظر شما کدام نسخه از صفحه وب یا هر ابزار بازاریابی دیگر برای شما بهتر کار خواهد کرد و چرا؟ همچنین می‌توانید استراتژی خود را با یک سؤال شروع کنید. اینکه علت تبدیل نشدن صفحه مقصد چیست؟ این در صورتی است که شما علی‌رغم داشتن یک ترافیک قابل‌توجه، هیچ‌گونه کلیکی بر روی CTA ندارید. در اینجا است که ایجاد تغییرات می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید اطلاعات بیشتری را درباره تجربه بازدیدکنندگان خود در صفحه جمع‌آوری کنید.

توصیه می‌شود که تست‌های A/B را با داشتن یک‌ درک اولیه از عملکرد صفحات انجام دهید. به عبارت بهتر برای داشتن داده‌های پایه که بتوانید بر اساس آن‌ها نتایج به دست آمده از انجام آزمون را تحلیل کنید، باید از ابزارهای موجود برای تحلیل عملکردتان استفاده نمایید. مثلاً ابزار Google Analytics برای ردیابی ترافیک و دریافت اطلاعات ارزشمندی از این دست ابزار بسیار مناسبی است. همچنین استفاده از هیت مپ‌ها یا اسکرول مپ‌ها می‌تواند به شما در درک نحوه تعامل بازدیدکنندگان با سایت شما کمک شایانی کند. همچنین ضبط و بررسی رفتار بازدیدکنندگان پس از ورود به صفحه به صورت جداگانه نیز بسیار مهم است. دیدن اینکه یک بازدیدکننده وقتی در یک صفحه خاص قرار می‌گیرد دقیقاً چه رفتاری را از خود نشان می‌دهد می‌تواند اطلاعات بهتری را درباره درست یا غلط بودن مکان قرارگیری عناصر مختلف بدهد.

اگر اطلاعاتی را درباره نحوه پاسخگویی مشتریان به استراتژی بازاریابی فعلی در دست داشته باشید و بدانید که کدام مناطق در صفحه شما نیاز به بهبود دارند، می‌توانید آزمایش A/B را برای افزایش نرخ تبدیل و درآمد شروع کنید. در ادامه نحوه استارت زدن برای انجام چنین آزمایشی را برای شما آورده‌ایم.

مرحله اول: آنچه را که می‌خواهید آزمایش کنید، انتخاب نمایید.

با یکی از عناصری که می‌خواهید آزمایش کنید عملیات خود را استارت بزنید. مطمئن شوید که این عنصر با معیاری که قصد بهبود آن را دارید تناسب داشته باشد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک بیشتری ایجاد کنید باید بر روی عنصری مانند طول پست وبلاگ که بر روی سئو تأثیرگذار است، تمرکز کنید. برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل نیز می‌توانید با عنوان یا CTA شروع کنید.

مرحله دوم: اهداف خود را تعیین کنید

باید مشخص کنید که با انجام آزمایش A/B می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ آیا به بهبود نرخ تبدیل علاقه دارید یا می‌خواهید زمان حضور در صفحه را افزایش دهید؟ در ابتدا بر روی یک معیار متمرکز شوید. به خاطر داشته باشید که همیشه برای انجام تست‌های A/B فرصت هست. در نتیجه در هر زمان می‌توانید بر روی یک معیار خاص تمرکز کنید. این فوکوس موردی می‌تواند در هر بار اجرای آزمایش A/B نتایج ارزشمندتری را در اختیار شما قرار دهد.

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل داده‌ها

در این هر مرحله از انجام آزمون با استفاده از ابزار رایگان Google Analytics به داده‌های موجود خود نگاه کنید. پس از آن وضعیت معیاری را که قصد بهبود آن را داشتید موردبررسی قرار دهید. این نقطه در واقع نقطه شروع یا خط پایه شما برای اجرای مرحله بعدی است. به یاد داشته باشید که تغییر به وجود آمده ممکن است چندان چشمگیر نباشد اما به هر حال ارزشمند است.

مرحله چهارم: صفحه‌ای را که آزمایش می‌کنید انتخاب کنید

برای این کار از مهم‌ترین صفحه خود شروع کنید. این صفحه ممکن است صفحه اصلی یا لندینگ پیجی با فروش بسیار بالا باشد. به هر حال بهبود این صفحه باید تأثیر زیادی در بهبود نتیجه کار شما داشته باشد.

مرحله پنجم: عناصر را روی تست A/B تنظیم کنید.

باید انتخاب کنید که می‌خواهید تغییر در کدام عنصر را بر روی قهرمان خود امتحان کنید. همچنین باید بدانید که به چه ترتیب قصد تغییر این عنصر را دارید. بهتر است با عناصری شروع کنید که فکر می‌کنید تا حد زیادی بر معیار هدف شما تأثیرگذار خواهد بود.

مرحله ششم: یک تغییر ایجاد کنید

حالا زمان آن فرا رسیده که یک تغییر بر روی قهرمان خود ایجاد کنید. تنها عنصری را تغییر دهید که در مرحله قبل آن را انتخاب کرده‌اید. همچنین تنها یک تغییر بر روی این عنصر ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر قصد آزمایش CTA را دارید می‌توانید در هر مرحله رنگ پس‌زمینه، رنگ قلم یا اندازه دکمه را تغییر دهید؛ اما سایر ویژگی‌های رقیب باید با قهرمان یکسان باشد.

مرحله هفتم: بهترین ابزارهای تست A/B را انتخاب کنید.

انتخاب ابزار مناسب تست A/B دقیقاً به چیزی که در حال آزمایش آن هستید وابسته است. اگر در حال آزمایش ایمیل‌های A/B هستید می‌توانید از ابزارهای تست داخلی ایمیل استفاده کنید.

مرحله هشتم: آزمون خود را طراحی کنید

بسته به ابزاری که انتخاب کرده‌اید باید آزمون خود را طراحی کنید. در این طراحی باید مشخص کنید که چه مدتی می‌خواهید انجام آزمون را ادامه دهید، از چه دستگاه‌هایی برای جمع‌آوری داده استفاده می‌کنید و مواردی از این دست.

مرحله نهم: جمع‌آوری داده‌ها

در این مرحله تنها کاری که شما باید انجام دهید انتظار و مشاهده است. با استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به تست A/B می‌توانید داده‌ها را به صورت خودکار جمع‌آوری کنید. جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند در پایان آزمون انجام شود. همچنین می‌توانید آن را در یک زمان دلخواه برای بررسی نحوه پیشرفت کار نیز انجام دهید. داده‌هایی که در این مرحله جمع‌آوری می‌شوند می‌توانند شامل مواردی مانند تعداد بازدیدها و نوع دستگاه‌های استفاده شده باشند.

مرحله دهم: آمار تست A/B را تجزیه و تحلیل کنید.

بر اساس آمار به دست آمده نتیجه بگیرید که کدام‌یک از طرفین پیروز مسابقه است. زمانی که متوجه شدید مخاطبان شما کدام نسخه را دوست داشته و از آن استقبال کرده‌اند، می‌توانید این ده مرحله را با یک نسخه جدید دوباره امتحان کنید.

 

تست‌های A/B باید در چه مدتی انجام شوند؟

مدت‌زمان انجام آزمون باید به گونه‌ای تنظیم شود که بتوان در این زمان داده‌های آماری ارزشمندی به دست آورد. مثلاً ممکن است شما شش ماه انجام آزمون را ادامه دهید اما در این مدت تنها ده نفر از سایت بازدید کنند. در چنین حالتی آزمایش شما ارزش آماری نخواهد داشت؛ اما در مواقعی لازم است که زمان انجام آزمایش را به حد کافی طولانی کنید تا بتوانید تحلیل درستی از نتایج به دست آورید. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد در ابتدا تفاوت قابل‌توجهی میان تغییرات وجود دارد اما به مرور زمان این اختلاف کاسته می‌شود. این پدیده که همگرایی نامیده می‌شود به این معنا است که تغییرات ایجادشده به مرور زمان تفاوت زیادی در نتایج نهایی نخواهند داشت. تا زمانی که ترافیک ثابت و قابل‌توجهی داشته باشید، انجام تست A/B به مدت چند هفته کافی خواهد بود.

برای یافتن ایده درباره نحوه و زمان انجام آزمون A/B می‌توانید سری به وب‌سایت‌هایی بزنید که شرکت‌های مختلف نتایج و مراحل آزمون خود را در آن‌ها منتشر کرده‌اند.

 

چگونه معیارهای تست A/B را تجزیه و تحلیل کنیم؟

برای تجزیه و تحلیل نتایج باید تا آنجا که ممکن است از تست A/B داده جمع‌آوری کنید. به عنوان مثال باید بدانید که هر تغییر چه تعداد بازدیدکننده داشته است؟ یا اینکه برنده چند درصد بهتر از بازنده عمل کرده است؟ یک اختلاف چهار درصدی میان برنده و بازنده نشان می‌دهد که تغییر ایجادشده چندان برای مخاطب شما جذاب نبوده است؛ اما اختلاف چهل درصدی می‌تواند یک عنصر ارزشمند را برای جذب مخاطب در اختیار شما قرار دهد.

سخن پایانی

تست A/B یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد روش‌های جذب مخاطب با ایجاد تغییرات ساده است. اگر می‌خواهید به نتیجه خوبی برسید حتماً باید از روش صحیح آن اقدام کنید. در نهایت یک راهنمای گام‌به‌گام برای شما آورده شده است که می‌توانید در مواقع نیاز با مراجعه به آن مسیر درست را در پیش بگیرید.

 • آنچه را می‌خواهید آزمایش کنید، انتخاب نمایید.
 • اهداف خود را تعیین کنید.
 • داده‌های اولیه را تحلیل کنید.
 • صفحه‌ای را که می‌خواهید آزمایش کنید، انتخاب کنید.
 • عناصر را بر روی تست A/B تنظیم کنید.
 • یک تغییر ایجاد کنید.
 • یک ابزار تست A/B را انتخاب کنید.
 • آزمون خود را طراحی کنید.
 • داده‌ها را جمع‌آوری کنید.
 • آمار تست A/B را تجزیه و تحلیل کنید.

دنبال کردن این مراحل می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد آنچه مخاطبان شما را برای تبدیل متقاعد می‌کند بیاموزید. همچنین می‌توانید دسترسی کاربران را به قسمت‌های مختلف ساده کرده و در نتیجه مشتریان بالقوه خود را حفظ کنید. در نهایت با انجام چنین کاری می‌توانید نرخ تبدیل خود را بهبود بخشیده و نتیجه نهایی خود را ارتقا دهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link