OWASP چیست و چه کاربردی دارد؟ (+10 حفره امنیتی خطرناک!)

OWASP چیست و چه کاربردی دارد؟

OWASP چیست و چه کاربردی دارد؟ در حوزه امنیت سایبری OWASP سازمانی غیر انتفاعی است که تلاش می‌کند امنیت نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف را تامین کند. این سازمان به کمک استانداردهای متعدد، به دنبال فراهم آوردن منابع، ابزارها و دستورالعمل‌های ارزشمند برای دولوپرها و متخصصان حوزه امنیت است تا به کمک آن بتوانند از آسیب پذیری‌ها و مشکلات موجود در نرم‌افزارهایشان بکاهند. در این مقاله می‌خواهیم کمی بیشتر درباره OWASP بدانیم و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

OWASP چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

OWASP که مخفف Open Web Application Security Project است سازمان یا نهادی غیر انتفاعی است که دستورالعمل‌ها و استانداردهایی را برای توسعه، خرید و حفظ نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های امن ارائه می‌کند. مهم‌ترین وظیفه‌ای که این سازمان بر عهده دارد بهبود امنیت نرم‌افزارها و برنامه‌هایی است که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

این سازمان غیر انتفاعی با بررسی منابع مختلف و آسیب پذیری‌های متعدد تلاش می‌کند بهترین اطلاعات را به صورت رایگان در اختیار دلوپرها و متخصصان حوزه امنیت قرار دهد و به آن‌ها کمک کند امنیت نرم‌افزارهایشان را بهبود ببخشند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این سازمان به دلیل ارائه مطالب و مستندات ارزشمند محبوبیت خاصی در بین شرکت‌های مختلف دارد و توانسته است نظر سازمان‌های متعدد را به سمت خود جلب کند.

OWASP بر روی توانمندسازی افراد و سازمان‌ها تمرکز دارد و با ارائه منابع، ابزارها و دانش رایگان و متن باز به آن‌ها کمک می‌کند برنامه‌های امنی را توسعه دهند و نگه دارند. این سازمان غیر انتفاعی به دولوپرها، طراحان، معماران و صاحبان کسب وکار درباره مشکلات رایج و احتمالی مربوط به برنامه‌ها هشدار می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرند.

 

OWASP TOP TEN چیست و چرا آنقدر مهم است؟

یکی از مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین مشارکت‌های سازمان غیر انتفاعی OWASP، پروژه OWASP Top Ten محسوب می‌شود. این پروژه ضروری‌ترین خطرات امنیتی مربوط به اپلیکیشن‌های وب را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جلوی حملات و مشکلات احتمالی را تا حد زیادی بگیرند.

OWASP TOP TEN چیست

این فهرست به طور منظم به کمک منابع ارزشمند به روز می‌شود و به دولوپرها و افراد متخصص کمک می‌کند بهترین فعالیت‌ها و اقدامات را برای امنیت برنامه‌های خود انجام دهند. این فهرست در خود آسیب پذیری‌های رایجی همچون حملات تزریق، XSS، حملات مربوط به هویت افراد و سوء استفاده از داده‌های حساس را دارد و می‌تواند منبعی ارزشمند برای متخصصان این حوزه باشد.

 

آسیب پذیری‌های OWASP Top 10 را بهتر بشناسید

در ادامه می‌خواهیم برخی از آسیب پذیری‌های مهمی که توسط این سازمان غیر انتفاعی منتشر شده و در اختیار افراد قرار گرفته است را با هم بررسی کنیم.

 

 آسیب پذیری تزریق کد (Injection)

تزریق که با عنوان injection هم در دنیای امنیت سایبری شناخته می‌شود یکی از رایج‌ترین حملاتی است که در این حوزه رخ می‌دهد. در این نوع حمله کدهای مشکوک و البته غیر مجاز به برنامه‌های تحت وب تزریق می‌شود و عملکرد آن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین حملات تزریق، تزریقSQL است که در آن هکرها از مشکلات مرتبط با SQL سوء استفاده می‌کنند و به اطلاعات مهم و البته حساس دست می‌یابند.

 

 آسیب پذیری مربوط به احراز هویت (Broken Authentication)

یکی دیگر از آسیب پذیری‌هایی که در توسط OWASP منتشر شده، آسیب پذیری مربوط به احراز هویت است. همه ما خیلی خوب می‌دانیم که هکرها از اطلاعات مربوط به احراز هویت کاربران استفاده می‌کنند تا به اطلاعات آن‌ها دسترسی داشته باشند. در این نوع حملات هکر تلاش می‌کند اطلاعات لاگین، اطلاعات کاربری و سایر موارد مربوط به احراز هویت افراد را به دست آورد و از آن‌ها برای رسیدن به اطلاعات دلخواه خود بهره ببرد.

 

آسیب‌پذیری Sensitive Data Exposure

یکی از مشکلاتی که در برخی از نرم‌افزارها و برنامه‌های تحت وب وجود دارد نشت اطلاعات و داده‌های مهم است. در این شرایط مشکلات امنیتی که در نرم‌افزار وجود دارد باعث می‌شود اطلاعات حساس به بیرون نشت کند.

OWASP درباره چنین آسیب پذیری‌هایی هشدار می‌دهدو از افراد و سازمان‌ها می‌خواهد به کمک تکنیک‌های مختلف، از امن بودن نرم‌افزارها و برنامه‌های خود مطمئن شوند.

 

آسیب‌پذیری Broken Access Control

زمانی که یک برنامه، سایت یا اپلیکیشن را طراحی می‌کنید بدون شک دوست دارید کاربران تنها به منابع مجاز دسترسی داشته باشند. دسترسی به منابع مجاز برای کاربران را اکسس کنترل (Access control) می‌گویند.

گاهی از اوقات به دلیل آسیب پذیری‌های مختلف در یک برنامه، کاربران به منابع غیر مجاز دسترسی پیدا می‌کنند و می‌توانند از این موضوع به نفع خود بهره ببرند. اگر نتوانید به درستی منابع مجاز را تعریف کنید بدون شک مسیری راحت و بی دردسر را برای هکرها باز می‌کنید تا به اطلاعات مهم و البته حساس شما دسترسی داشته باشند.

 

آسیب پذیری Security Misconfigurations

در فهرست آسیب پذیری‌های OWASP، یک مشکل جدی به چشم می‌خورد که با عنوان عدم تنظیم درست نکات امنیتی شناخته می‌شود. برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند که در طراحی سایت یا برنامه‌های خود از تنظیمات و پیکربندی‌های پیش فرض استفاده می‌کنند. هر چند این موضوع به خودی خود نمی‌تواند دردسرساز باشد اما اگر چنین تنظیماتی آسیب‌پذیری‌های متعددی در خود داشته باشند مسیر را برای هکرها هموارتر می‌کنند.

به عنوان مثال زمانی که سایت خود را با CMS های محبوب راه‌اندازی می‌کنید ممکن است بخواهید از همان تنظیمات پیشفرض بهره ببرید. اما به خاطر داشته باشید که باید بخش‌های مختلف آن را به طور مرتب به روز کنید و کدهای غیر ضروری را تا حد امکان حذف نمایید.

 

آسیب پذیری XSS

تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد وب سایت محبوب خود شوید و احساس کنید مشکلی در آن وجود دارد؟ حملات XSS یکی از رایج‌ترین حملاتی است که در آن هکرها اسکریپت‌های آلوده خود را بر روی وب سایت‌های مختلف اعمال می‌کنند و محتوای سایت را بر اساس نیاز خود تغییر می‌دهند. اینکار معمولا پیش زمینه‌ای برای ارسال پیام‌های مهندسی اجتماعی است تا افراد را به سمت لینک‌های غیر مجاز و فیشینگ هدایت کنند و اطلاعات مهم‌شان را به سرقت ببرند.

 

سخن نهایی

خوب همانطور که مشاهده کردید ماموریت سازمان غیر انتفاعی OWASP بهبود امنیت وب اپلیکیشن‌ها از طریق همکاری جمعی است که تاثیر زیادی در حوزه امنیت سایبری داشته است. این سازمان با فراهم آوردن منابع، ابزارها و دستورالعمل‌های ارزشمند تلاش می‌کند دولوپرها و متخصصان امنیت را توانمند سازد و به آن‌ها کمک کند نرم‌افزارهای امنی بسازند و جلوی آسیب پذیری‌های احتمالی را بگیرند.

تعهد این سازمان ارائه اطلاعات رایگان، شفاف و امن است تا امنیت در دنیای سایبری بهتر از قبل تامین شود و داده‌های کاربران دستخوش تغییر و سوء استفاده قرار نگیرد. اگر بتوانید از اطلاعات این سازمان به درستی استفاده کنید قادر خواهید بود برنامه‌ها و نرم‌افزارهای امن‌تری طراحی و نگهداری کنید و جلوی درز و نشت اطلاعات به بیرون را بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۳

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link