Hotjar چیست؟ ویدیو رفتار کاربران سایت را مخفیانه ببینید؟

Hotjar چیست؟

Hotjar چیست و چه کاربردی دارد؟ هاتجر یک ابزار قدرتمند تحلیل دیجیتال در حوزه دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. معمولاً زمانی که تحلیل سایت و عملکرد خود را آغاز می‌کنید، ابزارهای تحلیلی اعداد مهمی را درباره میزان بازدید صفحه و میزان افت آن در اختیار شما قرار می‌دهند؛ اما واقعاً چرا کاربران در مواجهه با یک سایت یک رفتار خاص از خود نشان می‌دهند؟

چه مشکلی در کدام قسمت سایت باعث افت مخاطب خواهد شد؟ Hotjar به شما کمک می‌کند تا به چنین پرسش‌هایی پاسخ داده و بتوانید یک تحلیل کاملاً کاربردی از سایت و نحوه عملکرد خود داشته باشید.

 

Hotjar چیست؟

Hotjar یک سرویس تجزیه‌وتحلیل رفتار و بازخوردهای کاربر است که به شما کمک می‌کند رفتار کاربران وب‌سایت خود را درک کنید. این کار به شما کمک می‌کند از طریق ابزارهایی مانند نقشه حرارتی، ضبط جلسه و نظرسنجی بازخوردهایی را از کاربران خود دریافت کنید. Hotjar در واقع تکمیل‌کننده داده‌ها و اطلاعاتی است که از طریق ابزارهای سنتی تجزیه‌وتحلیل وب مانند Google Analytics به دست می‌آیند.

این سرویس یک سرویس بسیار پرکاربرد و آسان است که با استفاده از ابزارهای خاصی به شما کمک می‌کند تا از آنچه واقعاً در سایت شما می‌گذرد، اطلاع پیدا کنید. به این ترتیب می‌توانید دیدی نسبت به آنچه برای کاربرانتان اهمیت دارد و نظرات آن‌ها نسبت به عملکرد شما در وب‌سایت پیدا کنید.

 

چرا باید از Hotjar برای وب‌سایت خود استفاده کنید؟

اگر صاحب یک وب‌سایت هستید و می‌خواهید آن را مدیریت کرده یا بهبود ببخشید، احتمالاً ابزارهای تحلیلی مختلفی را امتحان کرده‌اید. در این بخش ۴ دلیل کافی را برای انتخاب Hotjar برای تحلیل وب‌سایت در اختیار شما قرار می‌دهیم:

 

Hotjar یک ابزار قدرتمند برای درک رفتار کاربران است

اگر یک فروشگاه اینترنتی را مدیریت می‌کنید، احتمالاً قبلاً از ابزار Google Analytics برای تجزیه‌وتحلیل اطلاعات استفاده کرده‌اید. این ابزار می‌تواند یک تصویر کلی از وضعیت وب‌سایت شما در موتورهای جستجو در اختیارتان قرار دهد. به همین ترتیب اگر بازاریاب یک تجارت الکترونیک هستید، از ابزارهای مربوط به مشاهده داده‌های خاص ترافیک استفاده کرده‌اید. با استفاده از این ابزارها می‌توانید داده‌های عددی مهمی را برای تجزیه‌وتحلیل وب‌سایت خود به دست آورید. از سوی دیگر محدودیتی در میزان داده‌ای که می‌توانید ردیابی کنید وجود نخواهد داشت.

تفاوت hotjar با گوگل آنالیتیکس

اما نمایی که Google Analytics به شما ارائه می‌دهد، مانند یک نقشه هوایی از فاصله پنجاه هزار پایی است. شما با دیدن این نقشه هرگز متوجه نخواهید شد که چه اتفاقاتی در این منطقه در حال رخ دادن است. در نتیجه با استفاده از نتایج این تحلیل نیز هیچ اطلاعاتی درباره اینکه چرا کاربران چنین خط رفتاری را پیش گرفته‌اند، کسب نخواهید کرد. همچنین هرگز نخواهید فهمید که آن‌ها در وب‌سایت شما چه کاری انجام می‌دهند و نظرشان درباره کار شما چیست؟

Hotjar شما را با کاربران خود در یک سطح قرار می‌دهد. جایی که می‌توانید به خوبی جزییات را مشاهده کنید. در نتیجه خواهید فهمید که کاربران چه رفتاری را از خود نشان می‌دهند و علت این رفتار چیست؟ Hotjar با استفاده از ابزارهای خاصی به شما کمک می‌کند تا وب‌سایتتان را از چشم آن‌ها بنگرید.

 

نقشه گرمایی را در سایت راه‌اندازی می‌کند

Heatmap یا نقشه گرمایی نقشه‌ای است که به شما مجموعه‌ای از رفتارهای کاربران را در صفحات سایت به شما نشان می‌دهد. به عنوان مثال با استفاده از این نقشه خواهید فهمید که کاربران شما در کدام قسمت‌ها بیشتر کلیک کرده و کدام مطالب را بیشتر مطالعه کرده‌اند.با استفاده از این نقشه خواهید فهمید که کاربران شما در کدام قسمت‌ها بیشتر کلیک کرده و کدام مطالب را بیشتر مطالعه کرده‌اند به علاوه متوجه خواهید شد که کاربرانتان به چه چیزی علاقه‌مند هستند؟ آیا کاربران با مهم‌ترین عناصر سایت تعامل دارند یا خیر؟ به این ترتیب می‌توانید نحوه قرارگیری عناصر را در صفحه و محتواهای تولید شده را مدیریت کنید.

 

از رفتار کاربران ویدیو تهیه می‌کند

ضبط یا Recording به شما امکان می‌دهد تا متوجه نحوه گردش کاربران خود به ویژه کاربران تازه وارد در سایت شوید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که چه قسمت‌هایی بیشتر کاربران را جذب کرده است، آن‌ها به چه میزان در چه قسمت‌هایی گردش کرده‌اند و نهایتاً در کدام نقطه صفحه شما را ترک کرده‌اند.

 

Hotjar به شما کمک می‌کند که اطلاعات رفتاری کاربران را جمع‌آوری کنید

فرض کنید که شما برنامه‌های Heatmap و recordings را اجرا کرده و در هر بار اجرای آن‌ها یک الگوی تکراری را می‌بینید که بر اساس آن به نظر می‌رسد که کاربران شما ناامید شده‌اند. در واقع ممکن است کاربران مرتب سایت شما را بالا و پایین کرده و بر روی قسمت‌های مختلف کلیک کنند اما مطمئن نباشند که دقیقاً باید چه کاری را انجام دهند.

باید بدانید که ایجاد تغییرات بزرگ در تجربه دیجیتالی کاربران بدون تائید پیش‌فرض‌های خودتان کار اشتباهی است. راه درست‌تر این است که از خود آن‌ها سؤال کنید که چه فکری می‌کنند؟

بررسی رفتار کاربران با hotjar

Hotjar همان ابزار جادویی است که به شما کمک می‌کند تصویر خود از رفتار کاربران را با بازخورد گرفتن از آن‌ها کامل کنید. اینکه شما درک درستی از تجربه کاربری داشته باشید و تجربه بصری از آنچه کاربران شما می‌بینند و انجام می‌دهند بسیار مهم است؛ اما چیزی که برای ادامه مسیر به آن نیاز دارید، زمینه است. منظور از زمینه این است که شما بتوانید چیزهایی که افراد را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند، موانعی که آن‌ها را متوقف می‌کنند و عواملی که آن‌ها را متقاعد به انجام کاری می‌کنند پیدا کنید. با استفاده از Hotjar روش‌های مختلفی برای انجام آن دارید.

 

از قابلیت نظرسنجی hotjar استفاده کنید

این نظرسنجی‌ها پنجره‌های بازشوی کوچکی هستند که به شما امکان می‌دهند در همان لحظه سریعاً از کاربر خود سؤال کنید.

 • آیا می‌خواهید بدانید که چرا نرخ تبدیل سایت شما پایین است؟ این سؤال را برای کسانی که وارد سایت شما شده‌اند مطرح کرده و بررسی کنید چه چیزی مانع آن‌ها شده است. با یافتن مشکل شما می‌توانید راه‌حلی برای این مسئله پیدا کرده و آن را حل کنید.
 • آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا کاربران از صفحات سایت شما خارج می‌شوند؟ شما می‌توانید علت خارج شدن را با این نظرسنجی‌ها از دلایل خروج کاربران مطلع شوید.
 • اگر در گزارش Recordings مشکل غیرعادی مشاهده می‌کنید، به عنوان مثال شخصی مرتب بر روی چیزی کلیک می‌کند، با استفاده از نظرسنجی‌ها می‌توانید علت آن را بیابید. در واقع شما می‌توانید با این نظرسنجی از کاربران بپرسید که دقیقاً دنبال چه چیزی هستند؟
 • از بازخوردهای ورودی استفاده کنید. این نوع بازخوردها یک ویجت هستند که به کاربران اجازه می‌دهند که احساس خود را درباره صفحات سایت با شما در میان بگذارند.
 • شما می‌توانید این زمینه را اضافه کنید تا بتوانید چیزهایی که در صفحات سایت شما برای کاربران برجسته است پیدا کنید. همچنین می‌توانید از این طریق بازخوردی ویژه درباره تجربه آن‌ها دریافت کنید. به عنوان مثال ممکن است کاربران دوست داشته باشند که درباره برنامه‌های قیمت‌گذاری چیزی را با شما در میان بگذارند. شما باید این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار دهید که این کار را انجام بدهند.
 • جمع‌آوری مداوم بازخوردها روشی سیستماتیک برای ایجاد المان‌های مشتری مداری و کاربر محور در وب‌سایت شما است.
 • قطعاً شما نمی‌دانید که کدام روش می‌تواند شما را به موفقیت برساند. با استفاده از این ابزار می‌توانید به‌طور مداوم با کاربران در ارتباط بوده و مسیر موفقیت خود را پیدا کنید.
 • نظرسنجی‌ها به شما امکان می‌دهند که بازخورد کاربر را پس از بازدید از سایت و کار کردن با آن دریافت کنید.
 • نظرسنجی‌ها و بازخوردهای ورودی برای دریافت نظر کاربران بسیار عالی هستند. این نظرسنجی‌ها به آن‌ها امکان می‌دهد که هنگام بازدید از سایت خیلی سریع نظر خود را اعلام کنند. شما می‌توانید این نظرسنجی‌ها را به گونه‌ای ارسال کنید که برای کاربران آزاردهنده نبوده و بتوانند هر زمانی که دوست داشتند نظرات خود را بیان کنند.
 • با استفاده از نتایج نظرسنجی‌ها می‌توانید اطلاعات زیادی درباره انگیزه‌ها، انتظارات و نتایج حاصل از تجربه کاربران در کار با سایت خودتان کسب کنید. به عنوان مثال اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید، می‌توانید نظرسنجی را پس از خرید به ایمیل کاربر ارسال کنید. در این نظرسنجی از آن‌ها بپرسید که تجربه کار با سایت را چگونه ارزیابی می‌کنند، چه چیزی مانع از مشتری شدن آن‌ها می‌شود و آیا درباره کار با سایت شما نکته‌ای وجود دارد که به پیشرفت شما کمک کند؟
 • Hotjar بدون استفاده از منحنی‌های steep learning به شما یک دید بصری سریع می‌بخشد.

بسیاری از ابزارهایی که برای درک رفتار کاربران استفاده می‌شوند، بسیار پیچیده هستند. در نتیجه بسیاری از افراد در نیمه مسیر کار با این ابزارها را متوقف می‌کنند. منحنی‌های steep learning معمولاً بسیار پیچیده هستند. با این حال داده‌های بصری داده‌های نسبتاً سرراستی هستند که می‌توانند برای تحلیل مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از Hotjar مانند این است که شما کاربران خود را تک‌به‌تک به دفتر کار خود دعوت کرده و از آن‌ها درباره تجربه کاربری‌شان سؤال کرده‌اید.

نصب hotjar - hotjar چیست

از سوی دیگر Hotjar بسیار آسان تنظیم می‌شود و یادگیری آن چندان دشوار نیست. نصب Hotjar به آسانی وارد کردن یک کد رهگیری در وب‌سایت است. به این معنا که این افزونه هیچ‌گونه فشاری را بر روی منابع سایت و هاست شما ایجاد نخواهد کرد. Hotjar از Google Tag Manager پشتیبانی کرده و در نتیجه می‌تواند بر روی صدها سیستم عامل دیگر نصب شود. Hotjar می‌تواند روش‌های بسیار متفاوتی را برای افزایش نرخ تبدیل سایت به شما بدهد. روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در وردپرس سایت خود را بهینه کنید.

داده‌هایی که Hotjar ارائه می‌دهد، برای همه افراد مناسب هستند. به عبارت بهتر برای تبدیل این داده‌ها نیازی نیست که مدرک تحصیلی بالایی داشته باشید یا اینکه تجربه زیادی را در تجارت الکترونیک با خود یدک بکشید. تمامی بازاریابان تجارت الکترونیک، طراحان UX و مدیران محصول می‌توانند این داده‌ها را دریافت کرده و به آسانی آن‌ها را تحلیل کنند. در واقع هر کسی در تیم شما می‌تواند با یک نگاه به Heatmap شیب رنگی آن را تفسیر کند. همچنین می‌تواند با مشاهده چند مورد ضبط شده تعاملات مشکل‌ساز را استخراج کرده و با خواندن بازخوردها متوجه شود که کاربران واقعاً در مورد وب‌سایت شما چه فکری می‌کنند.

نکته مثبت این قضیه اینجا است که تعداد افراد بیشتری می‌توانند رفتار کاربران شما را بررسی کرده و بازخوردهای مشتری را مطالعه کنند. در نتیجه ایده‌های بیشتری برای بهبود UX و افزایش رضایت مشتری در دست خواهید داشت؛ بنابراین اگر مشتری و کاربر در اولویت شما قرار دارند، می‌توانید با استفاده از Hotjar از نظرات همه تیم خود برای درک بهتر رفتار کاربر استفاده کنید و بهترین تصمیم را برای جلب رضایت مشتری اتخاذ کنید. این ابزار میان همه اعضای تیم شما همدلی ایجاد کرده و با افزایش حس مفید بودن در آن‌ها بازدهی کار را تا حد زیادی بالا خواهد برد.

 

از قدرت hotjar رایگان و همیشگی استفاده کنید

هر تیمی با هر اندازه‌ای می‌تواند از Hotjar استفاده کند. فرقی نمی‌کند که شما یک شرکت کوچک و نه چندان شناخته شده هستید یا یک شرکت بزرگ شناخته شده در سراسر جهان با هزاران صفحه وب هستید. Hotjar در هر حال می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند.

 • Hotjar هشت ابزار قدرتمند بررسی رفتار کاربران و دریافت بازخورد از آن‌ها را در یک ترکیب قرار داده است. نیازی نیست که برای تهیه نقشه‌های حرارتی، Recordings و دریافت بازخورد ابزارهای جداگانه‌ای تهیه کنید. تنها کافی است که یک بار از Hotjar استفاده کنید تا بلافاصله به همه آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 • استفاده از Hotjar basic برای همیشه رایگان است و نیازی به پرداخت پول در هیچ مرحله‌ای وجود ندارد.
 • با استفاده از Hotjar هیچ مشکل حقوقی پیدا نخواهید کرد. Hotjar کاملاً ایمن بوده و هیچ مانعی برای حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد نخواهد کرد.

 

چگونه از Hotjar می‌توانید برای بهبود تجربه سایت خود استفاده کنید؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید از Hotjar برای وب‌سایت خود استفاده کنید، تست‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قابلیت استفاده و تجربه کاربری این ابزار را چک کنید. به این ترتیب می‌توانید نقاط پیشرفت را با استفاده از نتایج این آزمون‌ها شناسایی کنید. کارهایی که می‌توانید پس از به کارگیری Hotjar انجام دهید، شامل موارد زیر هستند:

 • تعداد کلیک‌ها را قبل و پس از اعمال اصلاحات بر روی تجربه کاربری خود مقایسه کنید.
 • محتوایی را که توسط کاربران شما نادیده گرفته شده است، حذف کرده و یا دوباره درباره آن فکر کنید.
 • سعی کنید از کلماتی در صفحه خود استفاده کنید که بازدیدکنندگان در بازخوردها بیشتر از آن‌ها استفاده کرده‌اند.
 • تلاش کنید که کارآمدترین تصاویر را شناسایی کنید.
 • درباره میزان جلب‌توجه CTA خود تحقیق کنید.
 • از مشتریان بخواهید که علت پایین بودن نرخ تبدیل را با ارائه تجربه کاربری خود به اطلاع شما برسانند.
 • نظراتی را که در بازخوردها دریافت می‌کنید، در قالب سؤالات متداول به یکی از بخش‌های اصلی سایت خود تبدیل کنید.

فرم‌هایی را ایجاد کنید که پر کردن آن‌ها توسط مشتری منجر به فهم بهتر تأثیر تولیدات شما بر روی مشتری خواهد شد. این فرم‌ها به دلیل اینکه زمان کمی را می‌گیرند معمولاً توسط مشتری‌ها با استقبال مواجه می‌شوند.

 • طرح‌های خود را بر اساس اعتراضات و انتقادات بازدیدکنندگان بازسازی کنید.
 • ببینید کدام محتوا بهترین عملکرد را داشته و می‌تواند در بالای صفحه قرار بگیرد.
 • تلاش کنید تا بهترین مکان را برای جایگذاری محتوای خود به دست آورید.
 • عناصری را که باعث انحراف بازدیدکننده از موضوع اصلی می‌شوند، حذف کنید.
 • نویزهای حاصل از آزمایش‌های غیرمجاز کاربران را فیلتر کنید.
 • پیش از خروج بازدیدکنندگان از صفحه به‌طور مستقیم با آن‌ها صحبت و تبادل‌نظر کنید.
 • با شناسایی فرصت‌ها برای اولویت‌بندی کارهای خود برنامه‌ریزی کنید.
 • مشخص کنید که چه محتوای جدیدی را باید به صفحه اضافه کنید.
 • قبل از اینکه عنصر جدیدی را اضافه کنید در تست پیج‌های خود اثربخشی آن را امتحان کنید.
 • توصیفات ارزشمند مشتریان را جمع‌آوری کنید.
 • UX خود را در صفحه‌های مختلف بهبود ببخشید.

خوب امیدوارم که حالا دقیقا بدانید ابزار hotjar چیست و چه قدرت و امکانات بی‌نظیری دارد. همین حالا در ۵ دقیقه این ابزار را روی سایت خود نصب و فعال کنید و از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهد شگفت‌زده شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴.۸ / ۵. تعداد آرا: ۲۲

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link