باگ بانتی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

باگ بانتی چیست

در شرایط امروزی سازمان‌ها و شرکت‌ها با چالش‌های مختلفی برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال خود روبرو هستند. صاحبان شرکت‌ها تلاش می‌کنند اطلاعات و داده‌هایی که دارند را از شر افراد بدخواه و شرور در امان نگه دارند. این افراد برای بهبود سد دفاعی خود از برنامه‌هایی به اسم باگ بانتی (bug bounty) استفاده می‌کنند.

این برنامه‌ها رویکرد فعالانه‌ای هستند که از قدرت هکرهای قانونی بهره می‌برند تا آسیب‌پذیری‌های ممکن را در سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای شناسایی کنند و  این مشکلات را تا حد زیادی برطرف نمایند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این برنامه‌ها بپردازیم و ببینیم چنین رویکردهایی چگونه می‌توانند از داده‌ها و اطلاعات ما محافظت کنند. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

 باگ بانتی (bug bounty) چیست؟

مشکلات و نقاط ضعفی که در سیستم‌ها، نرم‌افزارها و شبکه‌های رایانه‌ای وجود دارد این فرصت را در اختیار هکرها قرار می‌دهد تا از سد دفاعی عبور کنند و به اطلاعات و داده‌های مهم دست یابند. اینجاست که برنامه‌هایی به اسم باگ بانتی وارد میدان می‌شوند.

سازمان‌هایی که به دنبال بهبود امنیت سیستم‌های خود هستند و می‌خواهند از داده‌ها و امنیت شبکه‌هایشان محافظت کنند به افراد جایزه یا پاداش می‌دهند تا مشکلات و نقاط ضعف سیستم، برنامه، خدمات یا شبکه‌های کامپیوتری‌شان را پیدا کنند.

در واقع باگ بانتی یک برنامه برون سپاری شده است که در آن به هکرهای قانونی برای پیدا کردن آسیب‌پذیری‌های موجود در یک سیستم پاداش می‌دهد. مزایای زیادی برای استفاده از این برنامه‌ها وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید به کمک آن مشکلات موجود در سیستم‌های خود را پیدا کنید و زیرساخت‌های امن‌تری را برای خود تدارک ببینید.

 

برنامه‌های باگ بانتی چگونه کار می‌کنند؟

خوب حالا که با تعریف برنامه Bug Bounty آشنا شدیم بهتر است به سراغ نحوه کارکرد آن برویم. شاید برایتان جای سوال باشد که چنین برنامه‌هایی چگونه کار می‌کنند. بیایید این موضوع را به طور مفصل بررسی کنیم.

در ابتدا صاحب سازمان یا شرکت تصمیم می‌گیرد از امنیت سیستم خود مطمئن شود. در این شرایط به دنبال برنامه‌هایی همچون باگ بانتی می‌رود. این فرد باید در ابتدا مقیاس فرآیند موجود و بودجه‌ای که برای این فرآیند نیاز است را تعیین نماید.

در مرحله اول باید مشخص شود چه سیستمی توسط هکرهای قانونی تست می‌شود و این تست چگونه باید اجرا گردد. به عنوان مثال برخی از سازمان‌ها محدودیت‌های خاصی برای بررسی سیستم‌ها دارند و تنها چند مورد از این سیستم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

حالا کار به Bug Bounty سپرده می‌شود و اطلاعات این سفارش در اختیار هکرهای قانونی قرار می‌گیرد. از آنجایی که این برنامه بر اساس پاداش و جایزه کار می‌کند، افرادی که بتوانند بهترین عملکرد را در یافتن آسیب‌پذیری‌ها داشته باشند جایزه بیشتری دریافت می‌کنند.

البته به خاطر داشته باشید که پول تنها انگیزه جامعه هکرهای قانونی نیست. این افراد گاهی از اوقات به دنبال شناخته شدن و معرفی توانایی‌های خود هستند و تلاش می‌کنند در بهترین حالت ممکن به بررسی سیستم‌ها و نقاط ضعف آن بپردازند.

بعد از اینکه هکر مشکل یا باگی را در سیستم مدنظر پیدا کرد، یک گزارش با جزییات کامل می‌نویسد و آن را در اختیار دولوپر یا سازمان مدنظر قرار می‌دهد. در این گزارش از مسائلی همچون نوع باگ، تاثیر آن بر روی سیستم و سطح مشکل موجود صحبت می‌شود. هکرها مراحل و اقداماتی را برای برطرف کردن این باگ هم در اختیار افراد قرار می‌دهند. بعد از اینکه دولوپرها یا صاحبان سازمان این باگ را بررسی و تایید کردند، هزینه یا همان پاداش مدنظر به هکر پرداخت می‌شود.

 

چرا شرکت‌ها از برنامه‌های باگ بانتی استفاده می‌کنند؟

همه شرکت‌ها و سازمان‌ها به دنبال برقراری امنیت در سیستم‌های خود هستند. به همین دلیل به دنبال روش‌های مختلفی می‌روند که به کمک آن بتوانند چنین امنیتی را در سطح سازمان و سیستم‌هایشان تامین کنند. اینجاست که مزایای برنامه‌هایی همچون باگ بانتی روشن می‌شود.

این برنامه‌ها به کمک هکرهای قانونی و توانمند به سازمان‌ها کمک می‌کنند باگ یا همان مشکلات موجود در سیستم خود را بیابند و برای برطرف کردن‌شان تصمیمات جدی و هوشمندانه اتخاذ کنند. چنین برنامه‌هایی به هکرهای توانمند و خلاق زیادی دسترسی دارند و می‌توانند شانس پیدا شدن باگ را قبل از اینکه اسیبی به سیستم بزند افزایش دهند.

زمانی که سازمان‌ها و شرکت‌ها از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند به مشتریان و مخاطبان خود نشان می‌دهند مراقب داده‌هایشان هستند و همه تلاش خود را برای تامین امنیت اطلاعات موجود کنار هم جمع می‌کنند.‌ محبوبیت این برنامه‌ها روز به روز در حال افزایش است و افراد زیادی در این جامعه فعال هستند.

 

مزایای استفاده از برنامه‌های باگ بانتی چیست؟

هر چند شما برای یافتن مشکلات و باگ‌های موجود باید هزینه پرداخت کنید اما استفاد از چنین برنامه‌هایی مزایای زیادی برایتان به همراه دارد. بیایید این مزایا را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

 

بهبود امنیت

شاید اولین و مهم‌ترین مزیتی که برای برنامه‌های Bug Bounty می‌توان ذکر کرد کمک آن برای بهبود امنیت سیستم‌هاست. این برنامه‌ها به سازمان کمک می‌کنند لایه امنیتی و دفاعی بهتری داشته باشند و به کمک هکرها بتوانند مشکلات موجود را در کمترین زمان ممکن بیابند و برطرف نمایند. با تست و شناسایی مداوم آسیب پذیری‌ها، سازمان مربوطه می‌تواند نقاط ضعف موجود را برطرف کند، خطر دسترسی غیر قانونی به اطلاعات را کاهش دهد و از تهدیدهای سایبری خود را در امان نگه دارد.

 

مقرون به صرفه بودن

هرچند بیشتر افراد بر این باورند که چنین برنامه‌هایی هزینه بر هستند و بهتر است از برنامه‌های سازمان حذف شوند اما واقعیت چنین نیست.

فرض کنید که شما می‌خواهید فردی را به صورت تمام وقت استخدام کنید تا مراقب امنیت داده‌هایتان باشد. در این شرایط باید هزینه‌های بیشتری را متقبل شوید. با اینحال زمانی که از برنامه‌های باگ بانتی استفاده می‌کنید می‌توانید یک جایگزین مقرون به صرفه‌تر برای بهبود اسیب‌پذیری‌های موجود داشته باشید.

 

دسترسی به هکرهای توانمند با مهارت‌های بالا

با استفاده از برنامه‌های Bug Bounty شما می‌توانید به طیف وسیعی از هکرهای قانونی دسترسی داشته باشید که پیش زمینه، سابقه و مهارت‌های متنوعی دارند. همین امر باعث می‌شود فرآیند بررسی و یافتن باگ‌های سیستم به بهترین شکل ممکن پیش رود. چنین تنوعی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد به مجموعه کاملی از افراد متخصص دسترسی داشته باشند و شانس پیدا کردن آسیب‌پذیری‌های پیچیده را افزایش دهند. برخی از اوقات چنین آسیب‌پذیری‌هایی از دید یک نفر پنهان می‌ماند و دردسرهای زیادی برای سازمان یا شرکت به وجود می‌آورد.

 

تست و بازخورد مداوم

یکی دیگر از مزایایی که استفاده از برنامه‌های باگ بانتی در اختیار افراد قرار می‌دهد تست و بررسی مداوم است. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند بازخوردهای منظمی درباره امنیت نرم‌افزار و سیستم‌های خود به دست آورید. تعامل مداوم و منظم شما را مطمئن می‌سازد که آسیب‌پذیری‌های احتمالی با سرعت کشف و برطرف خواهد شد.

 

معایب برنامه‌های باگ بانتی را هم بشناسید

هر برنامه‌ای در کنار مزایایی که می‌تواند برای سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشد ممکن است معایبی هم به ارمغان بیاورد. در این بخش می‌خواهیم برخی از معایب برنامه‌های Byg Bounty را با هم بررسی کنیم.

 

احتمال کم موفقیت و درآمد برای هکرها

از آنجایی که هکرهای زیادی در چنین برنامه‌هایی شرکت می‌کنند پیدا کردن باگ برای اولین بار و کسب جایزه از طریق آن ممکن است کمی دشوار باشد. این مشکلی است که هکرهای قانونی در استفاده از برنامه‌های باگ بانتی با آن روبرو هستند. علاوه بر این هکرها باید ساعت‌ها و حتی هفته‌ها از زمان خود را صرف یافتن باگ‌های موجود کنند و در نهایت ممکن است هیچ پولی بابت آن به دست نیاورند.

 

مشکلاتی همچون محدودیت زمانی

شرکت‌ها نیاز دارند برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایشان را در یک بازه زمانی خاص مورد بررسی قرار دهند و مشکلات‌شان را در سریع‌ترین حالت ممکن بیابند. در این شرایط هکرها ممکن است نتوانند به درستی کار کنند و گزارش مناسبی ارائه نمایند. محدودیت زمانی یکی دیگر از موانعی است که سر راه این برنامه‌ها وجود دارد.

 

 همکاری و برقراری ارتباط

از آنجایی که هکرها به صورت تیم داخلی و در کنار سازمان فعالیت نمی‌کنند برقراری ارتباط و تعامل سازنده با آن‌ها کمی دشوار خواهد بود. هر پروژه امنیتی برای اینکه با موفقیت به پایان برسد نیازمند همکاری همه جانبه اعضای تیم و صاحبان کسب وکار است. در این شرایط باید به دنبال دستورالعمل‌های روشن، تعیین بازه زمانی برای پاسخگویی و ایجاد چارچوب درست برای همکاری و تعامل بود.

 

برنامه‌های باگ بانتی مشهور که بهتر است بشناسید

هر چند برنامه‌های متنوع و مختلفی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند اما برخی از محبوب‌ترین شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند شامل هکروان، Bugcrowd، Synack هستند.

 

سخن نهایی

برنامه‌های باگ بانتی به عنوان یک رویکرد موثر برای سازمان‌ها شناخته می‌شوند که تلاش می‌کنند از مهارت‌ها و دانش هکرهای قانونی در شناسایی و برطرف کردن اسیب‌پذیری‌های موجود بهره ببرند.

سازمان‌ها به کمک تخصص و مهارت طیف وسیعی از هکرهایی که کنار هم جمع شده‌اند می‌توانند امنیت سیستم‌های خود را افزایش دهند، خطرات موجود را کاهش دهند، از هزینه‌های خود بکاهند و سد دفاعی بهتری برای خود بسازند. برنامه‌های باگ بانتی یک سناریوی برد برد محسوب می‌شوند که در آن هم هکرهای قانونی و هم سازمان‌ها از شناسایی آسیب‌پذیری‌های موجود نفع می‌برند.

با تحولات عظیم و مداومی که در دنیای امنیت سایبری وجود دارد برنامه‌های Bug Bounty می‌توانند نقش مهمی در بهبود امنیت سیستم‌ها و برنامه‌های دیجیتال در برابر تهدیدهای مختلف باشند. اگر شما هم به این برنامه‌ها علاقه‌مند هستید می‌توانید دانش خود را در زمینه هک افزایش دهید و به جمع هکرهای قانونی بپیوندید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۳

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link