Ahrefs چیست؟ ابزاری قدرتمند برای جاسوسی از عملیات سئو رقبا

Ahrefs چیست؟

Ahrefs چیست و چه کاربردی دارد؟ در گام‌های اول شکل‌گیری طرح‌های بازاریابی دیجیتال، یکی از نخستین روش‌هایی که هرکسی به آن فکر می‌کند، بهینه‌سازی موتور جست و جو یا SEO است.

سئو یکی از بهترین روش‌ها برای کمک به کسب و کار شما در راه دستیابی به اهدافتان است؛ اما اگر با نحوه انجام این کار به خوبی آشنایی نداشته باشید، استفاده از آن و مدیریت این موضوع برایتان به یک چالش بزرگ بدل خواهد شد.

Ahrefs راه‌حلی است که به شما در اجرا و بهینه‌سازی سئو کمک می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی اصول سئو و پنج بخش مهم ابزار Ahrefs که می‌توانید برای بهبود فعالیت‌های مربوط به حوزه سئو از آن‌ها استفاده کنید، بپردازیم.

با ابزار Ahrefs می‌توانید به راحتی از استراتژی سئو رقبا باخبر شوید و پلن بهینه‌سازی سایت خود را بر اساس نقاط قوت و ضعف رقبا پایه‌ریزی و اجرا کنید. این ابزار یک ابزار جاسوسی همه منظوره است که برای استفاده از آن باید به عملکرد آن کاملا واقف باشید.

بک لینک چیست و چگونه باعث رشد سایت شما می‌شود؟

پیش از این که به سراغ ابزارهای Ahrefs برویم، باید با مفهومی به نام بک لینک آشنا شوید.

اگر از سایر سایت‌های فعال و معتبر به یکی از صفحات شما پیوندی داده شود، این پیوند را بک لینک می‌نامند. اگر این پیوندها از سایت‌های معتبر به سایت شما زده شوند، اعتبار سایت شما نیز افزایش یافته و در نتیجه رتبه شما در موتورهای جست و جو بالا می‌رود.

بیشتر کسب و کارها از طریق انتشار رپورتاژ آگهی، خرید بک لینک عمده و یا خبر در سایت‌های معتبر خبری یا مرتبط به حوزه کاری خود، بک لینک می‌گیرند.

انتشار رپورتاژ آگهی در سایت‌های معتبر و مرتبط با حوزه کاری شما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بک لینک است.

این موضوع زمانی پررنگ‌تر می‌شود که رپورتاژ شما بیشتر جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی داشته باشد تا جنبه تبلیغاتی، در این صورت سایر تولیدکنندگان محتوا نیز از محتوای آموزشی شما برای نوشتن محتواهای خود استفاده کرده و در نهایت به آن ارجاع می‌دهند. در این میان اگر گوگل نیز ببیند که سایت‌های معتبر به صفحه شما پیوند داده‌اند، از اعتبار و ارزش بالای سایت شما اطمینان پیدا خواهد کرد. به این ترتیب رتبه بالاتری به شما می‌دهد.

Ahrefs چیست؟

Ahrefs به عنوان یک ابزار تحلیل کننده برای بررسی اعتبار بک لینک شناخته می‌شود؛ اما این تنها یکی از ویژگی‌های Ahrefs است.

با استفاده از این ابزار بازاریابی دیجیتال، می‌توانید اطلاعات ارزشمندی درباره بک لینک و سئو به دست آورید. این ابزار به شما کمک می‌کند که تا اطلاعاتی را درباره کلمه‌های کلیدی موردنیاز، کوئری‌های رایج و رتبه سایتتان کسب کرده و بر این اساس استراتژی سئوی خود را پیش ببرید.

Ahrefs یک پایگاه داده بسیار گسترده از لینک‌ها و سایر اطلاعات مفید در حوزه سئو است. این نرم‌افزار برای این کار از خزنده‌ها کمک می‌گیرد و می‌تواند به شما کمک کند تا از دید موتور جست و جو به سایت خود نگاه کنید. به این ترتیب شما می‌توانید ویژگی‌های مختلف سایت خود را بهتر درک کرده و آن را برای موتورهای جست و جو بهینه کنید.

در Ahrefs به هر آدرس URL یک صفحه اختصاص داده می‌شود. در این صفحه شما می‌توانید تمامی داده‌های خود و حتی روند پیشرفتتان را بررسی کنید. به علاوه با استفاده از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید خطاها، پیوندهای جدید، رتبه‌بندی URL و دامنه‌های ارجاع خود را ارزیابی کنید.

Ahrefs چیست؟

 

هزینه استفاده از Ahrefs چقدر است؟

Ahrefs چهار پلن مختلف را برای کسب و کار شما ارائه می‌دهد. هزینه تمام شده با توجه به نوع برنامه شما و اینکه می‌خواهید هزینه را به صورت ماهانه یا سالانه بپردازید، تعیین می‌شود.

اگر در مورد مناسب بودن Ahrefs برای کسب و کار خود مطمئن نیستید، می‌توانید برنامه‌های Lite و Standard را با پرداخت هفت دلار به مدت یک هفته امتحان کنید تا بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

هزینه استفاده از Ahrefs

 

۵ ابزار Ahrefs برای کمک به برنامه سئو شما

زمانی که حق اشتراک Ahrefs را خریداری می‌کنید، به ابزارهای مفیدی برای توسعه تجارت خود دسترسی پیدا خواهید کرد. در ادامه پنج مورد از مفیدترین ابزارها برای برنامه سئو کسب و کار شما آورده شده است.

Site Explorer و موشکافی رقبا

ابزار کاوشگر سایت Ahrefs یا Ahref’s Site Explorer به شما کمک می‌کند تا لینک‌های سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. به این ترتیب می‌توانید تعداد بک لینک‌های کسب شده را مشاهده کرده و آن را با رقبای خود مقایسه کنید.

این ابزار برای یافتن یک دید کلی در مورد چگونگی رقابت در برابر دیگر رقبای خود از نظر بک لینک و تعداد بازدید بسیار مناسب است.

شما می‌توانید از ابزار Site Explorer برای اطلاع از کمپین‌های تبلیغاتی و عملیاتی رقبای خود استفاده کنید. دو ابزار اصلی که در Site Explorer برای رسیدن به این هدف به کمک شما می‌آیند، ابزار organic traffic research و backlink checker هستند.

Site Explorer و موشکافی رقبا

 

ابزار organic traffic research

زمانی که تصمیم به انتشار یک محتوا می‌گیرید، باید تعدادی کلمه کلیدی خاص برای آن تعریف کنید. تکرار متناسب این کلمات کلیدی در متن شما می‌تواند یکی از عوامل بالا رفتن ترافیک ارگانیک شما و در نتیجه رسیدن به صفحه اول نتایج جست و جو باشد.

با استفاده از این ابزار می‌توانید کلمات کلیدی را که رقبایتان به کار برده و با استفاده از آن‌ها به موفقیت رسیده‌اند، بررسی کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید درصد کارایی این کلمات کلیدی را بر روی بالا بردن درصد موفقیتتان بررسی کنید. به علاوه می‌توانید از این ابزار برای مقایسه رتبه کسب و کار یا سایت خود با سایر رقبایتان استفاده کنید.

اگر از این ابزار تحقیقاتی استفاده کنید، می‌توانید کلمات کلیدی خوب و سودآوری را برای تجارت خود کشف کنید. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که کسب و کارهای مرتبط با شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه‌بندی شده‌اند و کدام یک از آن‌ها در کمپین شما وجود ندارد.

استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند که متوجه شوید مخاطب شما در جست و جوی چه محتوایی است. در نتیجه می‌توانید سایت خود را بر اساس آن بهینه‌سازی کنید.

 

ابزار Backlink checker

این ابزار به شما در فهمیدن این موضوع که کدام سایت‌ها به رقبای شما لینک داده‌اند، کمک می‌کند. با این کار متوجه خواهید شد که آیا سایت‌های مشابهی به محتواهای شما و رقیبتان لینک داده‌اند یا اینکه رقبای شما در سایت‌هایی حضور دارند که شما در آن‌ها بک لینک ندارید.

با استفاده از این ابزار می‌توانید کیفیت یک سایت مرجع را برای بک لینک بررسی کنید. در نتیجه از اعتبار و ارزش آن برای انتشار محتوای خود مطمئن شوید. همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا برای به دست آوردن بک لینک از سایت‌های معتبر و پیشی گرفتن از رقبای خود آماده شوید.

ابزار Backlink checker

 

Content Explorer

محتوا نقش بسیار مهمی را در مسیر رسیدن به موفقیت برای سایت شما ایفا می‌کند و می‌تواند سئو شما را بهبود ببخشد. ابزار کاوشگر محتوا یا Content Explorer به شما کمک می‌کند تا موضوعات را از نظر میزان محبوبیت آن‌ها در نزد مخاطب تجزیه و تحلیل کنید. در نتیجه می‌توانید از نتایج به دست آمده در جهت بهبود کمپین بازاریابی محتوای خود استفاده کنید.

زمانی که با استفاده از Content Explorer یک موضوع خاص را جست و جو می‌کنید، فهرستی از پرطرفدارترین مقالات از یک پایگاه داده با بیش از ۲ میلیارد مقاله برای شما ایجاد می‌شود.

محبوبیت هر یک از این مقالات بر اساس فاکتورهای سئو مانند اشتراک در شبکه‌ها و بسترهای اجتماعی و ترافیک ارگانیک مشخص شده است. Content Explorer فیلترهایی دارد که به شما امکان می‌دهند انواع مختلف محتواهای موجود را غربال کرده تا بتوانید به آنچه نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

این ابزار یک ابزار کاملاً عالی برای رسیدن به بهترین محتواهایی است که توانسته‌اند با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص بالاترین رتبه را به دست آورند.

Content Explorer

Keyword Explorer

کلمات کلیدی یکی از اساسی‌ترین بخش‌ها در سئو هستند. ابزار Ahrefs’s Keyword Explorer به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی مرتبط را برای کمپین خود پیدا کنید. این ابزار بیش از ۳ میلیارد کلمه کلیدی در پایگاه داده خود دارد؛ بنابراین می‌توانید اطمینان پیدا کنید که دریایی از بهترین کلمات کلیدی مرتبط با کار شما در اختیارتان قرار خواهد داد.

زمانی که یک کلمه کلیدی خاص را جست و جو می‌کنید، ابزار Keyword Explorer یک تخمین ترافیکی را به شما ارائه می‌دهد. این ابزار به شما نشان می‌دهد که کدام کلمات کلیدی به کرات جست و جو شده‌اند. اگر دامنه تجارت شما بین‌المللی باشد، Keyword Explorer یک ابزار مفید برای تجارت شما خواهد بود. یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های این ابزار این است که می‌توانید به زبان ۱۰۰ کشور دنیا، کلمات کلیدی تولید کند.

گذشته از جست و جوی کلمات کلیدی بین‌المللی، Keyword Explorer به شما اجازه می‌دهد تا بدانید که رتبه‌بندی برای یک کلمه کلیدی خاص تا چه حد دشوار است. برای درک بهتر این موضوع به هر کلمه کلیدی یک نمره اختصاص داده شده است. هرچه این نمره بالاتر باشد، به معنای این است که به دست آوردن رتبه برای یک کلمه کلیدی خاص چالش بیشتری را به همراه دارد.

یکی از بهترین ویژگی‌های Keyword Explorer توانایی دیدن داده‌های کلیک برای کلمات کلیدی موردنظر شما است. استفاده از داده‌های کلیک به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که کدام کلمات کلیدی بیشترین کلیک را در سایت‌ها دریافت کرده‌اند. در نتیجه می‌توانید بر روی استفاده از این کلمات کلیدی در کمپین خود تمرکز کنید.

Keyword Explorer

 

Rank Tracker

Rank Tracker رتبه‌بندی گوگل شما را در نتایج دسکتاپ و موبایل کنترل می‌کند. هدف اصلی این است که شما بتوانید رتبه سایت خود را برای دستیابی به بازدید بیشتر بالا ببرید؛ بنابراین باید رتبه خود را همواره پیگیری کرده و تغییرات آن را با گذشت زمان پیگیری کنید.

Rank Tracker گزارش‌ها را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه برای شما ارسال می‌کند. این گزارش‌ها به شما کمک می‌کنند تا تعداد بازدیدهای خود را از طریق نتایج ارگانیک برای وب‌سایت خود بررسی کنید. همچنین می‌توانید میانگین موقعیت خود را در نتایج جست و جو و میانگین میزان ترافیک سایت خود را با استفاده از این ابزار بررسی کنید.

برای راه‌اندازی این ابزار می‌توانید فهرستی از کلمات کلیدی مهم را برای تجارت خود وارد کنید. پس از آن کشورهایی را انتخاب می‌کنید که قرار است بر کار شما نظارت کنند. در نهایت نیز باید URL های رقبایتان را نیز لیست کنید. Ahrefs بر این اساس ردیابی داده‌ها را شروع کرده و گزارش‌ها را برای شما ارسال می‌کند؛ بنابراین این ابزار یک ابزار ارزشمند برای کمک به شما در درک چگونگی تغییر رتبه سایت شما در طول زمان است. با استفاده از این ابزار می‌توانید در صورت لزوم کمپین سئوی خود را بهبود ببخشید.

 

Site Audit

زمانی که شروع به اجرای کمپین سئوی خود می‌کنید، همواره این احتمال وجود دارد که با مشکل مواجه شوید یا خطایی رخ دهد. با استفاده از ابزار حسابرسی سایت Ahrefs نیازی به بررسی مداوم سایت خود برای اطمینان از عملکرد آن ندارید. این ابزار سایت شما را تجزیه و تحلیل می‌کند تا بتوانید مشکلات رایج سئو را در آن پیدا کرده و تشخیص دهید.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا کمتر در مورد کمپین سئوی خود نگران باشید. در صورتی که مشکلی در روند کمپین پیش آید، این ابزار به شما اطلاع خواهد داد تا بتوانید به سرعت آن را برطرف کنید. حسابرسی سایت برای شما گزارش‌هایی را تولید می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید سلامت سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید.

Site Audit

 

آیا Ahrefs بهترین ابزار برای بهبود سئو است؟

زمانی که در مورد سئو بیشتر تحقیق می‌کنید، ممکن است این پرسش برای شما پیش آید که آیا بهتر است اشتراک برنامه‌ای مانند Ahrefs را تهیه کنید یا از شرکت‌های خدمات دهنده حوزه سئو استفاده کنید. باید بدانید که هر دوی این‌ها گزینه‌های بسیار خوبی برای تجارت شما هستند.

اگر می‌خواهید کمپین SEO خود را به طور شخصی مدیریت کنید، Ahrefs می‌تواند به شما کمک کند. با Ahrefs شما ابزارهای لازم برای نظارت بر کمپین خود و بهینه‌سازی آن را خواهید داشت. این گزینه برای مجموعه‌ای مناسب است که بازاریاب‌های نسبتا ماهری داشته و یا اینکه تمایل زیادی به یادگیری و کار با ابزار جدید دارند.

اما زمانی پیش می‌آید که تیم شما درگیر پروژه‌های دیگری است و فرصتی برای یادگیری سئو ندارد؛ بنابراین بهتر است به یک شرکت متخصص SEO اعتماد کنید. این شرکت‌ها در کار خود متخصص بوده و در نتیجه می‌توانید به آن‌ها برای ایجاد یک کمپین عالی برای تجارت خود اعتماد کنید.

این موضوع به تیم شما امکان می‌دهد تا به جای کار بر روی چیزی که در آن تخصص ندارند، تمرکز خود را بر روی کارهای مهم‌تر گذاشته و کار را به کاردان بسپارند.

امیدوارم جواب سوال ahrefs چیست و چه کاربردی دارد همان چیزی که باعث شد این مقاله را مطالعه کنید را دریافت کرده باشید. اگر هم به دنبال یادگیری حرفه‌ای این ابزار هستید به طوری که به تحلیل‌های تخصصی آن مسلط شوید و بتوانید رقبای خود را زیر ذره‌بین ببرید توصیه می‌کنم در دوره جامع سئو MasterSeo شرکت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۸

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link