پنج کتاب برتر سال ۲۰۲۱ در زمینه سئو

کتاب سئو

ما فهرستی از بهترین کتاب‌های سئو در سال ۲۰۲۱ را توسط برخی از معتبرترین نام ها در این صنعت را جمع‌آوری کرده‌ایم. ما می‌دانیم که شما چه می‌خواهید بگویید: “موتورهای جستجو به‌طور مداوم الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کنند، بنابراین آیا این کتاب‌ها قدیمی نیستند و یا اینکه به‌زودی منسوخ نخواهند شد؟” پاسخ: هم بله و هم خیر. بسیاری از این کتاب‌ها سالانه در نسخه‌های جدید منتشر می‌شوند، بنابراین ما معمولاً توصیه می‌کنیم جدیدترین نسخه آن‌ها را انتخاب کنید.

بااین‌حال، اگرچه ممکن است برخی از جزئیات تغییر کنند اما مفاهیم و اصول اصلی سئو مانند شناسایی فرصت‌های اساسی، سرچ کلمات کلیدی، هدف قرار دادن مخاطبان و غیره، عمدتاً بدون تغییر باقی می‌مانند؛ بنابراین اطلاعات موجود در این کتاب‌ها به شما کمک می‌کند که در سال‌های آینده در موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار بگیرید.

 

 

بهترین کتاب‌های اصول سئو برای تازه کارها

سئو ۲۰۲۰

سئو ۲۰۲۰ که توسط آدام کلارک منتشرشده است، با لحن مصاحبه‌ای و راحت‌تری نسبت به برخی دیگر از کتاب‌های این فهرست نوشته‌شده است که این مسئله لزوماً چیز بدی نیست. برخی از نقاط قوت ویژه این کتاب عبارت‌اند از: تمرکز بر اهمیت تحقیق در مورد کلمات کلیدی (و راهکارهای مفید در مورد چگونگی انجام سریع و مؤثر آن) و همچنین چگونگی عیب‌یابی برخی از مشکلات رایج سئو مانند صفحه‌هایی که به‌درستی ایندکس نمی‌شوند.

به‌طورکلی، این کتاب یک ساختار کاملاً منظم در مورد مراحل اساسی لازم برای ایجاد یک کمپین اساسی موفق، درک اصول سئو، ساخت سایت شما از ابتدا همراه با سئو مناسب و نحوه درک (و افزایش) نتایج اساسی و تعامل با کاربر، است. علاوه بر این، در مورد پوشش محلی سئو و استراتژی‌های رتبه‌بندی محلی، نسبت به بیشتر کتاب‌ها اطلاعات بهتری ارائه می‌دهد.

بااین‌حال، گاهی اوقات ریزه‌کاری‌ها و جزئیات ساده تجاری را نشان می‌دهد و گاهی اوقات استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی را پیشنهاد می‌کند که برای اکثر سایت‌ها (اما نه همه آن‌ها) مفید خواهد بود.

همچنین این کتاب زمان کمتری را صرف اصول اولیه می‌کند و مستقیماً به اصول اساسی سئو می‌پردازد، اصولی که ممکن است دسترسی به آن‌ها برای افرادی که در این زمینه کاملاً تازه‌کار و مبتدی هستند سخت باشد. همچنین این کتاب در زمان نشر، حاوی چند اشتباه تایپی و یک سری اشتباهات ویرایشی نیز هست. با این ‌حال، این نقص کوچک را با رویکرد کاملاً محکم و متمرکزی که در ایجاد و رتبه‌بندی وب‌سایت شما بر اساس اصول سئو دارد، جبران می‌کند و در واقع این همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم.

این کتاب از ساخت یک سایت بهینه‌شده فنی گرفته تا سرعت بخشیدن به رشد اساسی شما از طریق لینک سازی درست و کلاه‌سفید و راهکارهای محلی سئو، تقریباً همه مواردی را که باید برای برنامه‌ریزی و اجرای یک استراتژی اساسی موفق بدانید را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، دارای برخی از شاخص‌های بسیار مفید نیز است ازجمله ابزارهای مفید سئو، جدول زمانی مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل و نحوه ادغام استراتژی سئو خودتان با کمپین‌های PPC. بعلاوه در مورد به‌روزرسانی BERT که اخیراً منتشرشده است و همچنین برخی دیگر از به‌روزرسانی‌هایی که اخیر در این صنعت بحث می‌شود. به‌طورکلی، ما این کتاب را به‌عنوان بهترین کتاب سطح مبتدی در زمینه سئو رتبه‌بندی می‌کنیم، اگرچه بیشتر از آنکه مناسب خوانندگان مبتدی باشد برای خوانندگان در سطح متوسط مناسب است.

 

 

 

سئو برای افراد غیرحرفه‌ای (نسخه‌های ۷ و ۳)

درحالی‌که چاپ هفتم سئو کتاب برای افراد غیرحرفه‌ای، سه هفته بعد از زمان انتشار در زمان نگارش مقاله است، ما آن را بر اساس قدرت نسخه قبلی‌اش در این فهرست قرار می‌دهیم. این کتاب که توسط پیتر کنت نوشته‌شده است بر تبیین اصول سئو برای مخاطبان غیرحرفه‌ای متمرکز است و ابتدا با توضیح اصول کار موتورهای جستجو شروع می‌کند و سپس طی یک فرآیند ساده شما را برای ایجاد یک استراتژی اصلی برای کسب‌وکارتان آماده می‌کند.

به‌جای تمرکز بر تئوری، ابتدا در ایجاد یک وب‌سایت با سئو مناسب، بهینه‌سازی محتوا و صفحات شما برای رتبه‌بندی و به‌طورکلی ایجاد پایه‌ای محکم برای تلاش‌های آینده شما در زمینه سئو، عمل می‌کند. اگرچه هیچ‌یک از مفاهیم مقدماتی را معرفی نمی‌کند و گاهی اوقات از لحاظ جزئی یا جزئیات فنی کاستی‌هایی دارد، اما برای افراد غیر سئوکار بسیار مناسب است و قدرت انتقال مهارت‌های عملی بسیار بالایی دارد. و اصول سئو را برای کسانی که در یادگیری این اصول کاملاً تازه‌کار هستند، بدون اینکه طاقت‌فرسا باشد، توضیح می‌دهد. اگر به دنبال کتابی هستید تا تمرکز بیشتری بر تئوری بنیادی سئو و استراتژی اساسی آن داشته باشید، ما همچنین نسخه سوم این کتاب را توصیه می‌کنیم.

نسخه سوم سئو برای غیرحرفه‌ای ها یکی از بهترین کتاب‌ها برای معرفی جنبه‌های کمتر ملموس سئو است. جنبه‌هایی مثل: درک موقعیت رقابتی خود در بازار، ایجاد استراتژی کلمات کلیدی متمرکز بر بهره‌برداری از شکاف‌ها و فرصت‌های موجود در داخل سایت و نوشتن محتوای طراحی‌شده برای مخاطبان موردنظر خود. بااین‌حال، توجه داشته باشید که این کتاب بیشتر به جنبه‌های نظری و استراتژیک سئو متمرکز است (به عبارتی در نظر دارد که شما در اصل، نحوه سئو گونه فکر کردن و تصمیم‌گیری تاکتیکی را بیاموزید) تا رویکرد مکانیکی و عملی‌ای که توسط نسخه‌های بعدی این کتاب در نظر گرفته‌شده است. در اصل، نسخه‌های بعدی این کتاب به چگونگی توجه دارند، درحالی‌که این نسخه به چرایی می‌پردازد (همان چیزی که برای موفقیت اساسی بسیار مهم است). گرچه ممکن است برخی از جنبه‌های این کتاب منسوخ‌شده باشد اما اساساً بر مبانی خوب سئو و استراتژی اساسی متمرکز است.

بااین‌حال، توصیه می‌کنیم که این نسخه را با نسخه جدیدتری از سری کتاب‌های سئو برای غیرحرفه‌ای ها (مانند نسخه ۷ که در بالا نیز اشاره‌شده است) و یا یک کتاب سئو اخیراً چاپ‌شده مقایسه کنید تا مطمئن شوید که در تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی که مطالب این کتاب‌ها داشته‌اند، مطلبی را از دست نداده‌اید.

 

بهترین کتاب‌های پیشرفته سئو

 

هنر سئو: تسلط بر بهینه‌سازی موتور جستجو

ما نسخه اولیه این مقاله را در سال ۲۰۱۳ منتشر کردیم و از آن ‌پس هرسال این کتاب در لیست بهترین کتاب‌های ما قرار دارد. در حال حاضر در نسخه سوم این کتاب ضرورت سئو کاملاً مشخص‌شده و در واقع کتابی است که هر سئوکاری باید آن را بخواند. این کتاب توسط اریک انگ (بنیانگذار مشاور معبد استون)، استفان اسپنسر (بنیان‌گذار نت کانسپت) و جسی استریکیولا (رسانه کیمیاگر Alchemist Media) که همگی از معتبرترین افراد سئوکار در صنعت هستند با همکاری با سایر رهبران صنعت مانند دنی سالیوان (گوگل) و رند فیشکین (Moz) برای اطمینان از به‌روزترین دانش ممکن در زمینه سئو نوشته‌شده است. این کتاب با حجم بیش از ۹۰۰ صفحه، شامل اطلاعات مربوط به بازاریابان دیجیتال در هر سطحی از مهارت، اصول اولیه سئو و مفاهیم فنی پیشرفته (مانند angular.JS SEO) است.

علاوه بر این، این کتاب به عنوان یک کتاب درسی برای بازاریابی دیجیتال و کلاسهای آموزش سئو از چندین دانشگاه منتشر شده است و این موضوع تأیید قدرتمندی است که تعداد کمی از کتاب‌های موجود در این فهرست می‌توانند همچنین ادعایی داشته باشند. اگر به دنبال منبعی هستید که همه‌چیز را در مورد دانش سئو به کمک معتمدترین اسامی و اشخاص دخیل در صنعت بتواند ارائه دهد، این کتاب بهترین پاسخ به جستجوی شماست. به‌طورکلی، ما این کتاب را به‌عنوان بهترین کتاب موجود در زمینه سئو پیشرفته، رتبه‌بندی می‌کنیم.

اگر در مباحث سئو، تازه‌وارد هستید، توصیه می‌کنیم با یکی از کتاب‌های موجود در فهرست مبتدیان که پیش ‌از این درباره آن‌ها توضیح دادیم شروع کنید، چراکه این کتاب بسیار سنگین و مفصل (حدود ۹۰۰ صفحه) است؛ بنابراین اگر به دنبال یک راهنمای مختصر برای سئو هستید اولین یادگیری‌های خود را باید از منابع دیگر شروع کنید. با این ‌حال توصیه می‌کنیم نسخه‌ای از کتاب هنر سئو را تهیه کنید و چند فصل اول بخوانید و سپس آن را به‌عنوان مرجع سؤالات خود نگه‌دارید.

برای سئوکارهای پیشرفته‌تر، این کتاب یک مرجع عالی برای مواردی است که شما به یک پاسخ مشخص (و قابل‌بیان) به یک سؤال بسیار خاص نیاز دارید و همچنین می‌توانید به کمک این کتاب از فصل‌های پیشرفته فراتر بروید و دانش خود را در مورد برخی از موارد و مفاهیم فنی یا دشوارتر، به‌روزرسانی کرده و ارتقا ببخشید. محتوای کاملاً سازمان‌یافته، حصول مباحث موردنظر را آسان می‌کند.

هنر سئو بهترین امکان برای سئوکاران پیشرفته‌ای است که می‌خواهند از منبعی عظیم و معتبری از دانش و تخصص سئو بهره‌مند شوند.

 

 

Own Your Niche

کتاب جایگاه خودتان را داشته باشید، توسط استفانی چندلر نوشت شده که فقط در مورد سئو نیست و همین باعث می‌شود که کتاب خیلی خوبی باشد. چه بخواهید و چه نخواهید، برای اینکه یک سئوکار واقعاً موفق باشید باید یک بازاریاب دیجیتال چند رشته‌ای توانا باشید و بتوانید از هر راهی که در دسترس شما است برای پیشرفت کلی و اساسی خود استفاده کنید. این کتاب در ترکیب بیشتر جنبه‌های چند رشته‌ای سئو مانند شناسایی مخاطب، ایجاد و توزیع محتوای قدرتمند و در معرض دید قرار گرفتن توسط موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی و غیره بسیار عالی عمل می‌کند. این امر مخصوصاً برای کسانی که در تجارت الکترونیکی محدودی قرار دارند یا کسانی که مشاغل مستقر در سرویس را اداره می‌کنند، بسیار مهم است.

گرچه این کتاب کمتر به جنبه سئو در بازاریابی دیجیتال توجه دارد، اما هدف اصلی‌اش باهدف نهایی سئو، همسو می‌شود. درواقع می‌توانید با کمترین هزینه ممکن ترافیک مناسب بیشتری را به وب‌سایت خود هدایت کنید. کتاب جایگاه خودتان را داشته باشید، با تمرکز بیشتر بر روی مواردی مانند هدف‌گذاری و جذب مخاطب، توزیع و نشر محتوا، روابط عمومی و افزایش میزان نمایش کلی دیجیتال مارکتینگ شما، کتابی عالی برای هر نوع سئو سایتی است که به رکود رسیده است. این کتاب در ایجاد فاصله بین سئو خالص و بازاریابی دیجیتال جامع‌تر بسیار کارآمد عمل می‌کند و آن را به گزینه‌ای عالی برای بازاریاب‌های دیجیتال از هر نوع، تبدیل می‌کند.

این کتاب بهترین گزینه برای سئوکارانی است که می‌خواهند به بازاریابان دیجیتال چند رشته‌ای و جامعی تبدیل شوند.

 

 

استفاده از WebPageTest

برای اینکه یک سئوکار خوب باشید نیاز دارید بین محتوا و دنیای فنی فاصله بگذارید. بسیاری از افراد به یک انتهای طیف فنی/محتوایی منحرف می‌شوند. یکی از رایج‌ترین و دشوارترین مسائل فنی که سئوکارهای پیشرفته با آن روبرو هستند، سرعت صفحات سایت است که به‌عنوان یک نشانه اصلی برای رتبه‌بندی شناخته‌شده است (و از زمان اولین به‌روزرسانی موبایل حائز اهمیت شده است). درحالی‌که بسیاری از متخصصان سئو چگونگی اندازه‌گیری آن را می‌دانند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که چگونه می‌توانند دستورالعمل‌های مربوطه را به تیم توسعه یا طراحی خود منتقل کنند تا در واقع سرعت بارگذاری سایت خود را بهبود ببخشند.

کتاب استفاده از WebPageTest، با تمرکز کامل بر استفاده از Webpagetest.org، یک ابزار تست سرعت صفحه با منبع مورد تأیید گوگل، به بحث و بررسی در زمینه سئو می‌پردازد. Web Page Test قادر است اطلاعات دقیق‌تری نسبت به سایر ابزارهای سرعت صفحه (مانند Pages peed Insights یا Lighthouse audits) در مورد آنچه باعث کند شدن سرعت بارگذاری سایت شما می‌شود به شما ارائه دهد. اگر تا به‌ حال دچار مشکل سرعت صفحه شده‌اید این کتاب به شما کمک می‌کند وب‌سایت خود و نحوه بارگذاری صفحات آن را به همان روشی که توسعه‌دهندگان عمل می‌کنند، انجام دهید. درواقع به شما این امکان را می‌دهد که به همان زبان صحبت کنید و در با تیم های دیگر ارتباط مؤثرتری برقرار کنید. این کتاب برای از بین بردن اکثر کارهای دستی تمرکز زیادی بر روی تنظیمات اتوماسیون و API دارد که این نکته برای سایت‌های بزرگ بسیار بااهمیت است.

گرچه این کتاب تمرکز جامعی بر اصول سئو ندارد اما عمیقاً به حل یکی از موضوعات متداول، مهم و دشوار در سئو می‌پردازد که همان سرعت صفحه است. استفاده از Web Page Test از اجرای تست‌های تک سرعت و درک نتایج تا تنظیم گسترده و غیرمستقیم آزمایش API و ارائه داده‌ها را ممکن می‌کند و کتابی است که باید در قفسه کتاب‌های هر سئوکار حرفه‌ای موجود باشد.

این کتاب سئو در واقع بهترین گزینه برای هر سئوکاری است که نگران بارگذاری کند صفحات وب است اما نمی‌داند چگونه باید آن را برطرف کند.

این فهرست، بهترین کتاب‌های سئو را که امسال باید به قفسه کتاب‌های خود اضافه کنید، به‌طور خلاصه معرفی می‌کند. آیا کتاب موردعلاقه خود را اینجا نمی‌بینید؟ کتاب‌های سئو موردعلاقه خود را که باید مطالعه کنید و یا آن‌هایی را که تا به اکنون مطالعه کرده‌اید را با ما به اشتراک بگذارید!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. تعداد آرا: ۳

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link