۶ تا از بهترین ابزارها برای پارتیشن بندی در لینوکس

بهترین ابزارها برای پارتیشن بندی در لینوکسآیا به دنبال روشی برای مدیریت و یا پارتیشن بندی در لینوکس هستید؟ در این آموزش به معرفی چند ابزار فوق‌العاده قدرتمند و بی‌نظیر برای پارتیشن بندی هارد ها در لینوکس خواهیم پرداخت.

به معرفی دو دسته ابزارهای پارتیشن بندی در سطح دستورات و محیط گرافیکی در لینوکس خواهیم پرداخت. من به نوبه خودم همیشه ابزارهایی که با دستورات لینوکس کار می‌کنند را به برنامه‌هایی که محیط گرافیکی دارند ترجیح می‌دهیم، پس آموزش رو با معرفی یک ابزار کامند بیس شروع می‌کنیم.

 

بهترین ابزارها برای پارتیشن بندی در لینوکس کدامند؟

 

۱- Fdisk

Fdisk یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند است که مدیران سرور از آن جهت پارتیشن بندی و یا مدیریت پارتیشن تیبل ها از آن استفاده می‌کنند.

این ابزار از پارتیشن تیبل های مختلفی همچون GPT و MS-DOS پشتیبانی کرده و با محیط کاملاً تعاملی با کاربر به صورت کاملاً پویا گزینه‌های مدیریتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا به وسیله آن بتواند روی copy,delete,creat,resize و … مدیریت کند.

۲- GNU Parted

Parted یک ابزار دستوری قوی برای مدیریت پارتیشن‌ها در لینوکس می‌باشد، همانند fdisk از چندین پارتیشن تیبل پشتیبانی کرده و قابلیت add,delete,shrink و extend کردن پارتیشن را به کاربر می‌دهد.

۳- Gparted

Gparted یک ابزار رایگان و چندمنظوره است که قابلیت مدیریت پارتیشن را در چندین سیستم‌عامل فراهم می‌کند به صورت گرافیکی با کاربر تعامل داشته و به خوبی بر روی لینوکس، ویندوز و حتی مک کار می‌کند.

این ابزار برای resize,copy,move,label,check و delete پارتیشن‌ها بدون از دست رفت اطلاعات کاربرد دارد و از فایل سیستم‌های EXT2/3/4 پشتیبانی می‌کند.

این آموزش مال شماست :  نصب لینوکس روی فلش مموری: حمل لینوکس در جیب شما

۴- GNOME Disks

این ابزار به صورت پیش‌فرض جز هسته لینوکس محسوب شده و هنگام نصب لینوکس بر روی سیستم نصب می‌شود و برای مدیریت و مانیتورینگ S.M.A.R.T کاربرد دارد و برای اعمال مدیریتی همچون پارتیشن بندی، حذف، ویرایش و گسترش پارتیشن‌ها مورد استفاده می‌باشد.

این ابزار بر روی لینوکس سیستم‌هایی که مجهز به محیط GNOME desktop هستند قابل نصب و اجرا بوده و برای محیط kde باید از ابزار بعدی که توضیح خواهم داد استفاده کنید.

۵- KDE Partition Manager

توضیحات خاصی برای این ابزار نیاز نیست چون مانند مورد ۴ بر روی سیستم‌های لینوکسی که دارای محیط گرافیکی KDE هستند به صورت پیش‌فرض نصب شده و امکان مدیریت پارتیشن‌ها را به صورت گرافیکی به کاربر می‌دهد.

۶- Qtparted

یک ابزار که در دسته آخر قرار گرفته و هنوز در مرحله توسعه قرار داشته، در صورتی که توانایی مرتبط را دارید می‌توانید با تیم توسعه‌دهنده آن همکاری کنید، به طور حتم توصیه ما به شما برای پارتیشن بندی لینوکس این گزینه نخواهد بود.

 

نتیجه‌گیری:

در لینوکس گستردگی زیادی از برنامه‌ها برای انجام هر کاری وجود دارد، برای پارتیشن بندی در لینوکس هم این امر کاملاً صادق است شاید برای شما سؤال باشد بهترین گزینه برای انجام این کار کدام است. توصیه می‌کنم اگر به دستورات لینوکس مسلط هستید از fdisk استفاده کنید چون فوق‌العاده عالی عمل می‌کند و در غیر این صورت از یکی از ابزارهای معرفی شده در آیتم‌های ۳ تا ۶ می‌توانید استفاده کنید.

حسین محمدپور

با علاقه زیادی که به مباحث تخصصی امنیت سرور داشتم از 8 سال پیش کار خود را در این زمینه شروع کردم و طی این مدت مدیر 2 تیم امنیتی بزرگ ایرانی بودم و حالا با 4 سال سابقه در زمینه مباحث مدیریت سرور و میزبانی وب، سایت مدیر سرور را راه اندازی کردم تا بتوانم به علاقه مندان و مشتاقان این حوزه تخصصی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزایش ترافیک سایت تا ۶۰۰% فقط در ۷ روز

تکنیک های جدید سئو در سال 98
تکنیک‌های کارآمدی که در سایت مدیر سرور آزموده شده‌اند
دنلود ویدیو
نگران نباشید، ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم
close-link