شما به عنوان یک مدیر سرور باید بتوانید در مواقعی که حضور ندارید و می‌خواهید کنترل امور سرور را موقتاً به کسی واگذار کنید بتوانید یکسری از دستورات خاص را محدود کنید در این آموزش با غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس آشنا خواهید شد.

 

دستور shutdown به منظور برنامه‌ریزی برای خاموش شدن سرور در زمان مشخص کاربرد دارد؛ و در مواقعی که این دستور یا سوییچ‌های خاصی استفاده شود می‌تواند باعث ربیوت سرور لینوکسی شود.

 

استفاده از دستور shutdown در توزیع‌های دسکتاپی مانند Ubuntu, Linux Mint, Mandriva برای یوزرهای معمولی هیچ خطری نداشته ولی همین امر در لینوکس سرورها به شدت خطرناک بوده و نباید به هیچ عنوان یک یوزر معمولی بتوانید سرور را ریبوت و یا خاموش کند، در این مقاله خواهید دید که چگونه با غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس می‌توانیم جلوی این خطر بزرگ را بگیریم.

 

مراحل غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس

 

بهترین و آسان‌ترین روش غیرفعال کردن دستور shutdown در لینوکس استفاده از فایل /etc/sudoers می‌باشد بدین صورت که شما می‌توانید فقط یوزر و یا گروه خاصی را اجازه اجرای دستورات مدیریتی را به آن‌ها بدهید.

 

بدین منظور فایل زیر را با یک ویرایشگر باز کنید.

 

vi /etc/sudoers

 

حالا در بخش command aliases کد زیر را اضافه کنید تا باعث غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس برای همه یوزرها بشه

 

Cmnd_Alias     SHUTDOWN = /sbin/shutdown,/sbin/reboot,/sbin/halt,/sbin/poweroff# User privilege specificationtecmint   ALL=(ALL:ALL) ALL, !SHUTDOWN# Allow members of group sudo to execute any command%developers  ALL=(ALL:ALL) ALL,  !SHUTDOWN

 

 

حالا سعی کنید توسط یک یوزر معمولی دستور shutdown و reboot رو اجرا کنید، شما با اروری مانند عکس زیر مواجه خواهید شد.

 

غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس

 

روش دوم غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس

 

شما به عنوان مدیر سرور می‌توانید پرمیژن اجرایی دستورات shutdown و reboot رو محدود کنید تا قابلیت اجرا برای یوزرهای معمولی وجود نداشته باشد.

آموزش نصب کنترل پنل plesk در ویندوز سرور
حتماً بخوانید

 

در لینوکس‌های ورژن جدید دستورات فوق فقط یک سیمبلینک لینک به فایل systemctl هستند برای اطمینان از این موضوع دستورات زیر را وارد نمایید.

 

ls -l /sbin/shutdown
ls -l /sbin/reboot
ls -l /sbin/halt
ls -l /sbin/poweroff

 

آموزش غیرفعال کردن دستور shutdown و reboot

 

که خروجی شما همانند عکس بالا خواهد شد. خوب همان‌طور که دیدید شما برای غیرفعال کردن دستور ریبوت و خاموش در لینوکس باید پرمیژن اجرایی دستور bin/systemctl/ را محدود کنید. برای این منظور دستور زیر را وارد نمایید.

 

chmod  o-x /bin/systemctl

 

 

خوب حالا دیگه کلاً دستوراتی که با systemctl بر روی لینوکس اجرا می‌شدند توسط یوزرهای معمولی دیگر قابلیت اجرایی نخواهند داشت و فقط مدیر سرور این امکان را خواهد داشت.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اینترنتی خود را در کمتر از 1 ساعت سئو کنید

ویدیوی رایگان وبینار سئو فروشگاه‌های اینترنتی
ویدیو این وبینار با ارزش ۲۰۰ هزار تومان فقط تا ۴۸ ساعت رایگان می باشد
دنلود فایل ویدیو
نگران نباشید، ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم
close-link
وبینار صدرنشینی در گوگل با تکنیک‌های جادویی رپورتاژ آگهیثبت نام زودهنگام
+