دامین آتوریتی (Domain Authority) یا اعتبار دامنه چیست؟

دامین آتوریتی (Domain Authority) یا اعتبار دامنه چیست؟

دامین آتوریتی یا به اختصار (DA) یک پارامتر عددی برای سنجش قدرت یک سایت در سئو و لینک سازی محسوب می‌شود. این معیار توسط سایت moz برای اولین بار معرفی شد و در حال حاضر نیز تنها معیار نسبتا قابل اعتبار برای سنجش قدرت یک سایت در سئو محسوب می‌گردد.

این پارامتر جز معیارهای رتبه‌بندی گوگل محسوب نمی‌شود و بارها گوگل اعلام کرده است دامین اتوریتی جز فاکتورهای اصلی گوگل در رتبه‌بندی سایت‌ها نبوده ولی خوب به طور مستقیم هر چه این عدد بیشتر باشد قطعا نشان دهنده قدرت سایت در پروسه لینک‌سازی است و همین امر می‌تواند باعث بهبود رتبه سایت در گوگل نیز شود.

دامین اتوریتی همان‌طور که گفته شد یک پارامتر عددی است و درجه‌بندی اعتبار دامنه در محدوده ۱ تا ۱۰۰ قرار می‌گیرد و نمرات بالاتر نشان دهنده قدرت بیشتر آن دامنه می‌باشد.

 

دامین آتوریتی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اعتبار دامنه، بر اساس داده‌های شاخص وب Link Explorer تعیین می‌شود و از ده‌ها عامل در محاسبات آن استفاده می‌گردد. در محاسبات دامین آتوریتی از یکی از انواع مدل‌های یادگیری ماشینی برای یافتن الگوریتم استفاده می‌شود. این الگوریتم داده‌های لینک را به رتبه‌بندی هزاران نتایج جستجوی واقعی‌ای متصل می‌کند که ما از آن‌ها به عنوان استانداردهایی برای بهبود عملکردمان استفاده می‌نماییم.

 

دامین آتوریتی چگونه محاسبه می‌شود؟

دامین آتوریتی با ارزیابی عوامل متعددی از جمله دامنه‌های لینک شده اصلی و تعداد کل لینک‌ها محاسبه شده و به صورت یک نمره منحصر‌به‌فرد به نام DA تعیین می‌شود. این امتیاز می‌تواند هنگام مقایسه وب سایت‌ها یا ردیابی ” قدرت‌رتبه‌بندی” یک وب‌سایت مورد استفاده قرار گیرد. اعتبار دامنه جزو فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل به حساب نمی‌آید و تأثیری بر SERP ندارد.

از زمان به‌روزرسانی دامین آتوریتی ورژن ۲.۰ در اوایل سال ۲۰۱۹، نمره DA یک دامنه با استفاده از پیش‌بینی‌های انجام شده توسط الگوریتم یادگیری ماشینی و بر این اساس این امر که گوگل چقدر از این دامنه در نتایج جستجوی خود استفاده می‌کند، محاسبه می‌گردد.

دامین آتوریتی چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر دامنه A نسبت به دامنه B، بیشتر در Google SERP ظاهر شود، آنگاه ما انتظار خواهیم داشت که DA دامنه A بالاتر از DA دامنه B باشد.

از آنجا که DA مبتنی بر محاسبات یادگیری ماشینی است، نمره سایت شما کم و بیش نوسان داشته و معمولاً نقاط داده مختلفی در محاسبات گنجانده می‌شوند. به عنوان مثال، اگر facebook.com یک میلیارد لینک جدید داشته باشد، DA هر سایت دیگر نسبت به فیسبوک کاهش می‌یابد.

از آنجا که دامنه‌های معتبرتر و پایدارتری مانند فیسبوک دارای پروفایل جامع‌تری هستند که مشتمل بر لینک‌های زیادی است، بیشتر رده‌بندی بالای DA را اشغال نموده‌اند و لذا در قسمت بالای این مقیاس، فضای کمتری برای سایر دامنه‌هایی که پروفایل قدرتمندی دارند باقی‌مانده است؛ بنابراین، افزایش نمره شما از ۲۰ به ۳۰ بسیار آسان‌تر از افزایش آن از ۷۰ به ۸۰ خواهد بود. به همین دلیل، باید از این معیار به عنوان یک معیار مقایسه‌ای و نه یک معیار مطلق استفاده کنید.

 

چگونه می‌توانم دامین آتوریتی سایت خود را بررسی کنم؟

شما می‌توانید با استفاده از Moz’s Link Explorer یا نوار ابزار MozBar (Moz’s free SEO toolbar) یا با استفاده از بخش تجزیه و تحلیل SERP در Keyword Explorer، از اعتبار دامنه هر وب سایتی مطلع شوید. معیارهای دامین آتوریتی نیز در همه پلن‌های Moz Pro، Moz API و ده‌ها پلتفرم SEO و بازاریابی آنلاین سراسر وب گنجانده شده‌اند.

 

نمره خوب یا متوسط ​​اعتبار دامنه چیست؟

به طور کلی، سایت‌هایی که دارای تعداد زیادی پیوند ورودی با کیفیت هستند (مانند wikipedia.com یا google.com) در انتهای بالایی مقیاس دامین آتوریتی قرار دارند، در حالی که مشاغل کوچک و وب‌سایت‌هایی با لینک‌های ورودی کمتر، ممکن است DA بسیار پایین‌تری داشته باشند.

نمرات یک وب‌سایت جدید و تازه‌کار، همیشه با امتیاز دامین آتوریتی ۱ شروع می‌شود و این امتیاز با افزایش بک لینک‌ معتبر و بیشتر، در مرور زمان افزایش می‌یابد.

از آنجا که دامین آتوریتی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای پیش‌بینی کننده توانایی یک سایت برای رتبه‌بندی آن در یک محدوده رقابتی منحصر به فرد است، نباید DA موردنظر خود را در یک فضای غیر رقابتی انتخاب کنید.

نمره خوب یا متوسط ​​اعتبار دامنه چیست؟

به نمرات DA سایت‌هایی که مستقیماً در SERP با آن‌ها رقابت می‌کنید نگاهی بیندازید و سعی کنید نمره بالاتری نسبت به رقبای خود داشته باشید. هنگام جستجو در میان سایت‌هایی که در محدوده SERP موردنظر شما قرار دارند و ممکن است دارای پروفایل‌های بک‌ لینک قوی‌تری نسبت به شما باشند. یعنی همان رقبای واقعی شما، اعتبار دامنه به عنوان یک معیار مقایسه‌ای عالی عمل خواهد کرد.

از آنجا که این معیار، یک معیار نسبی است، چیزی به عنوان نمره کاملاً “خوب”، “متوسط” یا “بد” وجود ندارد. در واقع نمرات “خوب”، “متوسط” یا “بد” در چارچوب یک چشم‌انداز رقابتی خاص تعیین می‌شوند.

 

چگونه می‌توانم اعتبار دامنه خود را افزایش دهم؟

بهترین راه برای تأثیرگذاری بر معیارهای دامین آتوریتی، ارتقای سئو کلی سایت و تمرکز بر کیفیت و کمیت لینک‌های خارجی است که به سایت شما ارجاع داده می‌شوند.

از آنجا که دامین آتوریتی از داده‌های زیادی برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند، اعمال تأثیر مستقیم بر روی آن بسیار دشوار است. این معیار به پیش‌بینی میزان رقابت یک سایت در نتایج جستجوی گوگل می‌پردازد و از آنجا که گوگل عوامل زیادی را در رتبه‌بندی خود لحاظ می‌کند، معیاری که سعی می‌کند تأثیر این عوامل را تخمین بزند باید تعداد فاکتورهای مشابه و پیچیدگی‌های آن‌ها را نیز لحاظ کند.

 

چرا دامین آتوریتی من تغییر می‌کند؟

از آنجا که اعتبار دامنه شامل معیارها و محاسبات متعددی است، مشخص کردن علت دقیق، تغییر می‌تواند چالش بزرگی برایتان باشد. فاکتورهای بالقوه زیادی می‌توانند در افزایش یا کاهش امتیاز شما مؤثر باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

  • رشد پروفایل بک لینک شما هنوز در شاخص وب ثبت نشده است.
  • سایت‌هایی با اعتبار بالا معمولاً رشد قابل‌توجهی را در لینک‌های خود تجربه می‌کنند که می‌تواند پروسه مقیاس بندی را تغییر دهد.
  • لینک‌های شما از سایت‌هایی هستند که در رتبه‌بندی گوگل نقشی را ایفا نمی‌کنند.
  • در حال حاضر کرال (خزش) بیشتری نسبت به قبل بر روی دامنه‌های لینک شده شما انجام می‌شود.
  • نمره دامین آتوریتی شما در انتهای پایین طیف قرار دارد و بنابراین بیشتر تحت تأثیر نوسانات مقیاس بندی قرار می‌گیرد.
  • سایت شما در سال ۲۰۱۹ تحت تأثیر اجرای Domain Authority 2.0 قرار گرفته که به دلیل تغییر ساختار و بهبود نحوه محاسبه DA باعث کاهش ۶ درصدی DA در همه وب سایت‌ها شد.

کلید درک نوسانات دامین آتوریتی این است که بدانید نمره هر دامنه با مقایسه با دامنه‌های دیگر موجود در مقیاس DA بستگی دارد، به طوری که حتی اگر یک وب‌سایت، سئوی خود را ارتقا دهد، ممکن است نمره دامین آتوریتی آن مؤید این امر نباشد. بیایید ببینیم که رتبه‌بندی‌ DA چگونه عمل می‌کنند.

چرا دامین آتوریتی من تغییر می‌کند؟

اگر سنگاپور بهترین کیفیت هوا را در سال ۲۰۲۲ داشته باشد و بتواند شرایط آب و هوایی خود را در سال ۲۰۲۳ نیز بهبود ببخشد، آیا تضمینی وجود دارد که بتواند رتبه ۱ بهترین کیفیت هوا را به خود اختصاص دهد؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر دانمارک نیز کیفیت هوای خود را بهبود بخشد، یا اگر نیوزلند پس از کنار گذاشته شدن از این رتبه‌بندی در سال ۲۰۲۲، مجدداً در سال ۲۰۲۳ به سیستم رتبه‌بندی کیفیت بالای هوا بپیوندد؟

شاید همه، رتبه‌های ۲ تا ۱۰ بهبود چشمگیری را تجربه کنند و لذا با اینکه شرایط آب و هوایی در سنگاپور به مرور زمان بهتر شده باز هم به رتبه ۱۱ سقوط خواهد کرد؛ بنابراین از آنجا که مقیاس تغییر کرده است، رتبه سنگاپور می‌تواند بدون در نظر گرفتن تمام فعالیت‌هایش (عدم فعالیتش) تغییر کند.

روش عملکرد دامین آتوریتی نیز به همین صورت است، یعنی از آنجا که الگوریتم‌های این معیار، مبتنی بر یادگیری ماشینی هستند و دائماً وب‌سایت شما را با وب سایت‌های دیگر مقیاس مقایسه می‌کنند، پس از هر به‌روزرسانی، این احتمال وجود دارد که نمره سایتتان پایین بیاید حتی اگر پروفایل پیوند سایتتان را بهبود بخشیده باشید.

این طبیعت یک سیستم نسبی و مقیاس‌پذیر است؛ بنابراین بار دیگر تأکید می‌کنم که امتیازات اعتبار دامنه باید به عنوان معیارهای مقایسه‌ای و نسبی و نه به عنوان معیارهای مطلق در نظر گرفته شوند.

 

پیج آتوریتی چیست؟

در حالی که دامین آتوریتی، قدرت نسبی کل دامنه‌ها یا زیر دامنه‌ها را اندازه‌گیری نموده و با هم مقایسه می‌کند، اعتبار صفحه، قدرت صفحات داخلی را به طور مجزا برای هر صفحه اندازه‌گیری می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۲۵

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link