آموزش تغییر پورت mysqlیک مدیر سرور علاوه بر مانیتورینگ سرور خود به صورت مداوم، باید جهت تأمین امنیت سرویس‌های مهم نصب شده بر روی سرور لینوکسی خود نیز باید راهکارهایی مدنظر داشته باشد، تغییر پورت mysql یکی از همین مواردی است که جهت منحرف سازی ذهن نفوذگران و کاهش ریسک خطر باید انجام شود.

سرویس پایگاه داده mysql، به عنوان اساسی‌ترین و حساس‌ترین سرویس شبکه شناخته می‌شود که حملات به سمت آن و از دسترس خارج شدن آن یعنی دان شدن تمامی وب‌سایت‌های استفاده کننده از این سرویس بر روی سرور، پس لزوم راهکارهایی جهت تأمین امنیت آن جز ضروریات و اولویت‌های یک مدیر باید باشد.

 

آموزش تغییر پورت mysql در لینوکس

ابتدا باید توسط دسترسی روت با لاگین به ssh سرور، به دنبال فایل کانفیگ اصلی سرویس mysql بگردید، معمولاً این فایل در مسیر زیر قرار دارد ولی در مواردی مشاهده کردیم مکان این فایل در جای دیگری واقع شده بوده است، در این مورد خاص می‌توانید توسط دستور find که در آموزش دستورات لینوکس به تفصیل اونو آموزش دادیم استفاده کنید.

/etc/my.cnf

حالا توسط یک ویرایشگر که توصیه ما استفاده از nano به دلیل سهولت و انعطاف‌پذیری بیشتر هستش، فایل را باز کنید.

Nano /etc/my.cnf

سپس با زدن دکمه‌های ترکیبی CTRL + W به دنبال عبارت port بگردید، پورت پیش‌فرض سرویس mysql عدد ۳۳۰۶ هستش که باید شما عدد مقابل port را به شماره پورت موردنظر خود تغییر دهید. فقط توجه داشته باشید پورت در نظر گرفته شده در رنج اعداد ۱ تا ۱۰۲۴ که پورت‌های رزرو شده هستند نباشد.

change port-تغییر پورت mysql

حال باید توسط فایروال سرور لینوکس خودتان که معمولاً iptables و یا csf هستش اقدام به باز کردن پورت موردنظر کنید. تا ارتباط با سرویس mysql برقرار شود.

open port in csf-تغییر پورت mysql

حالا توسط دستور service mysqld restart در لینوکس‌های توزیع ۵ و ۶ ردهت بیس مثل centos و توسط دستور systemctl restart mysql در توزیع‌های ورژن ۷ جهت تغییر پورت mysql یک‌بار سرویس آن را ریست کنید.

آموزش نصب لینوکس centos و ubuntu
حتماً بخوانید

 

ویدیوی آموزش تغییر پورت mysql

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

3 دیدگاه برای “تغییر پورت mysql در لینوکس centos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code