بازایابی محتوا چیست؟ یکی از مهم‌ترین انتظاراتی که یک کاربر، مخاطب یا کارفرما از شما به عنوان یک بازاریاب محتوا در حوزه دیجیتال مارکتینگ دارد، تولید یک محتوای ارزشمند است. علاوه بر کیفیت محتوا، زمان و نحوه رسیدن آن به خواننده نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به عنوان یک بازاریاب محتوا بر روی آن کار کنید. اگر یک محتوای مؤثر تولید کنید می‌توانید تنها با تکیه بر این ابزار سایت موردنظر خود را در میان نتایج طبیعی و ارگانیک بالا آورید.

در نتیجه نرخ تبدیل بالا رفته و نام تجاری برند مورد نظر شما به عنوان یک نام تجاری محبوب مطرح خواهد شد. به این ترتیب درآمد شما به عنوان یک بازاریاب محتوا تا حد زیادی بالا رفته و شرکت‌ها برای داشتن شما سر و دست خواهند شکست. در این راهنما ما به شما، از بازاریابی محتوا، انواع بازاریابی محتوا و چگونگی دستیابی به یک استراتژی تأثیرگذار، یک چشم‌انداز خواهیم داد.

 

بازاریابی محتوا

امروزه دیگر روش‌هایی که با نام outbound marketing شناخته می‌شوند، به اندازه گذشته در جذب مخاطب یا افزایش نرخ تبدیل تأثیرگذار نیستند. روش که در بازاریابی امروز به خوبی جواب داده و توانسته ارتباط با مخاطب را به طرز شگفت‌انگیزی بهبود بخشد، به نام inbound marketing معروف شده است. یک روش معمول برای استفاده از اینباند مارکتینگ تولید یک محتوای قدرتمند است. محتوایی که دارای اصالت و جذابیت بوده و با مخاطبان شما تناسب داشته باشد.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا فرایند برنامه‌ریزی، ایجاد، توزیع، به اشتراک‌گذاری و انتشار مطالب برای دستیابی به مخاطب هدف است. با استفاده از یک برنامه‌ریزی خوب و انجام درست تمامی این مراحل می‌توان دستاوردهای زیادی به دست آورد. از مهم‌ترین دستاوردهای بازاریابی محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناخته شدن نام تجاری و مطرح شدن آن
 • افزایش فروش
 • افزایش دسترسی به مخاطبان و گسترده‌تر شدن محدوده مخاطبان هدف
 • افزایش تعاملات انجام شده با مخاطب
 • افزایش وفاداری کاربران و در نتیجه بالا رفتن نرخ تبدیل

 

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

بازاریابی محتوا دارای مرزهای گسترده‌ای است که می‌تواند از روش‌های مختلفی به بهبود تجارت و افزایش فروش کمک کند. به عنوان مثال یک بازاریاب محتوا می‌تواند درباره تمامی محصولات و خدماتی که توسط یک برند ارائه شده است، مطالبی را تولید کند. محتوایی درباره راهنمایی استفاده از محصول یا معرفی یک خدمت. به این ترتیب مخاطب با خواندن این ویژگی‌ها می‌تواند به خوبی از خدمات و محصولات آگاه شده و یک انتخاب درست متناسب با نیاز خود داشته باشد.

معرفی درست محصولات باعث می‌شود که نرخ تبدیل به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند؛ زیرا این کار می‌تواند روابطی را میان مشتری و برند تجاری به وجود آورد که منجر به افزایش وفاداری مشتری می‌شود. البته این موضوع به شرطی اتفاق خواهد افتاد که بازاریاب محتوا بتواند به مخاطب نشان دهد که این محصول یا خدمت چگونه می‌تواند بهترین راه‌حل برای چالشی باشد که او در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است. به این ترتیب می‌توان یک نام تجاری را با دغدغه‌های اجتماعی یا فردی پیوند داده و به این ترتیب سایر مخاطبان را نیز به سمت آن کشاند.

بازاریابی محتوا چیست؟ نقش Content Marketing در افزایش فروش
حتماً بخوانید

 

انواع بازاریابی محتوا

انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که با توجه به استراتژی خود باید یک یا چند نمونه از آن‌ها را انتخاب کنید. در این بخش می‌خواهیم رایج‌ترین و مشهورترین انواع بازاریابی محتوا را به شما معرفی کنیم:

 

بازاریابی محتوای رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر حدود ۳٫۶ میلیارد نفر از جمعیت جهان در شبکه‌های اجتماعی مختلف عضو بوده و در آن‌ها فعال هستند. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که بازاریابی محتوای شبکه‌های اجتماعی را به یکی از نخستین انتخاب‌های مشاغل برای شروع فعالیت بازاریابی تبدیل کرده است. محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، پینترست یا اسنپ چت به اشتراک گذاشته می‌شود، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. محتواهایی به صورت متن، عکس، فیلم‌های کوتاه، عکس‌های متحرک، ویدیوهای زنده و استوریها که می‌توانند در جذب مخاطب تأثیر به سزایی داشته باشند.

 

بازاریابی محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها در واقع یک قالب گرافیکی برای نمایش خلاصه و جمع‌وجور اطلاعات هستند. حالت گرافیکی این‌گونه محتواها آن‌ها را برای مخاطب جذاب و قابل‌فهم کرده است. اینفوگرافیک‌ها می‌توانند ترکیبی از عبارت‌های ساده، عبارت‌های کوتاه و تصاویر واضح باشند. بازاریابی محتوای اینفوگرافیک یک راه عالی برای برقراری ارتباطی مؤثر با مخاطب از طریق محتوا است. این نوع بازاریابی بیشتر زمانی کاربرد دارد که بخواهید یک موضوع آموزشی پیچیده را به طور قابل‌درک برای تمامی مخاطبان مطرح کنید.

 

بازاریابی محتوای وبلاگ

وبلاگ‌ها یکی از قدرتمندترین محتواها هستند که می‌توانند تنوع زیادی از نظر هدف و موضوع داشته باشند. با داشتن یک وبلاگ می‌توانید کارهایی مانند تبلیغ سایر مطالب داخلی و خارجی را انجام داده و با مخاطب به‌طور مستقیم ارتباط برقرار کنید. همچنین می‌توانید از طریق پیوندها، دکمه‌های مشارکت یا اطلاعات مربوط به محصول مخاطب را تشویق به بازدید از محتوای سایت یا فروشگاهتان کنید.

 

بازاریابی محتوای پادکست

پادکست در دنیای امروز به یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط با مخاطب و تأثیرگذاری بر روی او تبدیل شده است؛ زیرا روزبه‌روز شنوندگان آن در حال افزایش بوده و می‌تواند در هر جایی در دسترس باشد. به همین دلیل بسیاری از مشاغل و رسانه‌ها کار ساخت و به اشتراک‌گذاری پادکست‌های خود را شروع کرده‌اند. پادکست نیز یکی از حوزه‌هایی است که امکان ایجاد تنوع در آن بسیار زیاد است. چرا که در آن می‌توان از هر موضوعی متناسب با موضوع کسب و کار سخن گفت. به علاوه با استفاده از فاکتورهایی مانند موزیک پس‌زمینه یا بین اپیزودها، افرادی که پادکست را تعریف می‌کنند یا در پادکست با آن‌ها مصاحبه می‌شود، جایی که پادکست منتشر یا تبلیغ می‌شود و مدت‌زمان پخش پادکست می‌توان آن را جذاب‌تر کرد.

 

بازاریابی محتوای ویدیویی

تقریباً نیمی از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند مارک‌های مورد استفاده خود را از میان ویدیوهایی که می‌بینند انتخاب کنند. بازاریابی ویدیویی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای افزایش نرخ تبدیل، بهبود بازگشت سرمایه و کمک به ایجاد ارتباط مؤثرتر با مخاطب است. این محتواهای ویدیویی می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی، لندینگ پیج‌ها یا وب‌سایت‌های معتبر به اشتراک گذاشته شوند؛ بنابراین مخاطب شما می‌تواند به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کند. البته باید طول ویدیو و کیفیت آن را متناسب با پلتفرم تبلیغاتی خود تنظیم کنید.

Hotjar چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه کار می‌کند؟
حتماً بخوانید

 

بازاریابی محتوا از طریق تبلیغات پولی

تبلیغات پولی به شما کمک می‌کند تا با دایره گسترده‌ای از مخاطبان ارتباط برقرار کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که محصولات یا خدمات خود را در همه مکان‌هایی که می‌خواهید دیده شوید، به نمایش بگذارید. تبلیغات پولی زمانی می‌توانند بیشتر تأثیرگذار باشند که با اینباند مارکتینگ همراه شوند. در حال حاضر محل‌های زیادی وجود دارند که در ازای دریافت پول حاضر به انتشار محتوای تبلیغاتی شما هستند. شما می‌توانید از این طریق محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی، لندینگ پیج‌ها، سایت‌های خبری معتبر، بنرها و سایر بسترهای موجود به اشتراک بگذارید.

 

استراتژی بازاریابی محتوا

برای اینکه بتوانید چیدمان استراتژی محتوای خود را به صورتی کاملاً مؤثر و کارآمد تنظیم کنید باید این چند مرحله را به صورت گام به گام پشت سر بگذارید:

 

اهداف Smart را تعیین کنید

منظور از اهداف Smart اهدافی است که با کسب و کار شما کاملاً هماهنگی و مطابقت داشته باشند. به عبارت بهتر در این مرحله باید اهدافی را مشخص کنید که تکمیل‌کننده اهداف شرکتی و چشم‌اندازهای آینده باشند. به عنوان مثال بهبود آگاهی و شناخت مخاطب از برند، افزایش فروش، افزایش نرخ تبدیل، بهبود وفاداری به برند، افزایش تعامل مشتری، جذب شرکای استراتژیک و ایجاد رابطه و اعتماد در میان مشتریان نمونه‌هایی از هدف‌های Smart در یک استراتژی بازاریابی محتوا هستند.

 

KPI های خود را مشخص کنید

KPI یا شاخص‌های عملکرد باید متناسب با اهداف Smart تنظیم شوند. KPI ها در واقع نقاط داده‌ای قابل اندازه‌گیری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای سنجش عملکرد واقعی خود برای رسیدن به یک هدف خاص استفاده کنید. در جدول زیر مواردی را که باید برای بررسی روند رسیدن به هریک از اهداف Smart تحلیل کنید، آورده‌ایم.

هدف ابزار پردازش و تحلیل
آگاهی از برند ترافیک سایت، تعداد دنبال کنندگان شبکه‌های اجتماعی، تعداد ثبت‌نام‌ها برای حق اشتراک و آورده شدن نام برند توسط مشتری یا شرکا
افزایش درآمد میزان فروش روزانه و بازدید سایت
افزایش نرخ تبدیل نرخ ترک سبد خرید و روند قیمت‌های رقابتی
افزایش وفاداری به برند بازگشت مشتری، بررسی محصول و مراجعه دوباره
افزایش تعامل مشتری تعداد لایک‌ها، اشتراک‌گذاری تعداد دنبال کنندگان، بک لینک، ذکر نام توسط مشتری
جذب شرکای استراتژیک مشارکت‌های جدید، بک لینک و ذکر نام توسط شرکا
ایجاد رابطه و اعتماد در میان مشتریان تعداد مشتریان وفادار، کسانی که به ترویج یا معرفی نام تجاری شما کمک می‌کنند، تعداد دنبال کنندگان

نوع محتوا را انتخاب کنید

برای یک انتخاب بهتر باید به مخاطب هدف خود و پرسونای خریدارتان به دقت فکر کنید. برای رسیدن به یک نتیجه بهتر باید به تمامی سؤالات زیر درباره مخاطبان خود پاسخ دهید تا به این ترتیب بتوانید دامنه انتخاب خود را محدود کنید.در مورد نوع محتوا تصمیم بگیرید.

 • مخاطبان شما به دنبال غلبه بر چه چالش‌هایی هستند؟
 • کدام محصول یا خدمت شما می‌تواند نیاز مخاطبتان را برطرف کند؟
 • چرا آن‌ها به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟
 • چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا به چالش‌های موردنظر خود غلبه کنند؟
 • آن‌ها بیشتر وقت خود را در کجا می‌گذرانند؟

پس از پاسخ دادن به این سؤالات باید نگاهی کلی به مطالب جمع‌آوری‌شده بیندازید و تصمیم خود را برای نوع محتوایتان قطعی کنید.

 

کانال‌های محتوای خود را انتخاب کنید

هنگامی که در مورد نوع محتوایی که به بازار عرضه می‌کنید تصمیم گرفتید، وقت آن است که کانال‌هایی را که می‌خواهید محتوای خود را در آن منتشر کنید انتخاب نمایید. برای برخی از محتواها بستری که باید بر روی آن کار کنید از پیش مشخص است. به عنوان مثال اگر محتوایی برای Facebook ایجاد کرده‌اید پس در کانال شبکه‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی قرار گرفته‌اید.

برندینگ یا برندسازی چیست؟ و چگونه برندسازی کنیم؟
حتماً بخوانید

 

بودجه تعیین کنید

اکنون زمان آن فرا رسیده که بودجه خود را تنظیم کنید. باید این کار را بسته به نوع محتوایی که تولید می‌کنید و کانال‌هایی که این محتوا را در آن‌ها منتشر خواهید کرد، انجام دهید. برای تعیین بودجه نیز باید به یک سری از پرسش‌ها پاسخ دهید:

 • آیا برای تولید محتوا نیاز به خرید نرم‌افزار یا ابزار خاصی دارید؟ (مانند دوربین عکاسی یا فیلم‌برداری و نرم‌افزار فتوشاپ)
 • آیا لازم است که یک بازاریاب یا طراح محتوا (مانند نویسندگان، بازیگران، ویراستاران و طراحان) را استخدام کنید؟
 • آیا نیاز به پرداخت هزینه برای فضای تبلیغاتی خود دارید؟
 • آیا برای سنجش نوع محتوای خود نیاز به ابزار یا منبع خاصی دارید؟
 • محتوا را ایجاد و منتشر کنید.

زمانی که به تمامی این پرسش‌ها پاسخ داده و به نتیجه‌گیری قطعی رسیدید، باید محتوای خود را ایجاد و توزیع کنید. به عبارت بهتر باید آن را در دسترس مخاطب خود قرار دهید تا بتواند از آن استفاده کرده و احتمالاً در جهت رسیدن به اهداف شما حرکت کند. این تولید و توزیع محتوا باید در زمان‌های خاص و به طور مداوم انجام شود. برای اطمینان از اینکه این نظم زمانی را رعایت کرده و محتوا را به طور مداوم تولید و توزیع می‌کنید، باید از تقویم‌های رسانه‌های اجتماعی یا تقویم محتوای سرمقاله استفاده کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند که بتوانید محتوای موردنیاز روزهای آینده را پیش از رسیدن تاریخ سررسید آن آماده کرده و از برنامه زمانی جلو بیفتید.

 

نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

در انتها باید نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید. به این ترتیب می‌توانید از نقاط قوت و ضعف روش‌های بازاریابی محتوای خود اطلاع حاصل کنید. در نتیجه می‌توانید برای جذب مخاطب بیشتر تغییرات لازم را انجام داده و نقاط ضعف خود را برطرف کنید. برای تعیین میزان موفقیت استراتژی خود باید KPI ها را بررسی کنید. تحلیل نتایج KPI به شما نشان خواهد داد که آیا به اهداف Smart خود رسیده‌اید یا نه؟ آیا به رسیدن به آن‌ها نزدیک بوده‌اید یا اینکه از اهدافتان دور شده‌اید؟ برای این کار می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل بازاریابی، مدیریت رسانه‌های اجتماعی، تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل و دیگر ابزارهای موجود استفاده کنید.

 

سخن پایانی

با بازاریابی محتوای مؤثر می‌توانید به مخاطب موردنظر خود برسید و در نتیجه نرخ تبدیل را افزایش دهید. روش‌های مختلفی برای بازاریابی محتوا برای افزایش درآمد، رشد آگاهی و شناخت از نام تجاری شما و ایجاد ارتباط میان مشتری و چشم‌اندازهای شما وجود دارد. فراموش نکنید که باید استراتژی خود را به گونه‌ای تعیین کنید که با هر محتوا یک گام به هدف خود نزدیک شوید. برای شروع باید تعیین کنید که کدام محتوا برای مخاطب شما مناسب است. به این ترتیب می‌توانید یک استراتژی بازاریابی محتوا را توسعه داده و از امروز برای تقویت خط مقدم خود تلاش کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اینترنتی خود را در کمتر از 1 ساعت سئو کنید

ویدیوی رایگان وبینار سئو فروشگاه‌های اینترنتی
ویدیو این وبینار با ارزش ۲۰۰ هزار تومان فقط تا ۴۸ ساعت رایگان می باشد
دنلود فایل ویدیو
نگران نباشید، ایمیل مزاحم ارسال نمی کنیم
close-link
وبینار Ahrefs ابزاری برای جاسوسی از سئو رقبا (دیده‌بانی مخفی)ثبت نام رایگان
+