الکسا چیست و چگونه رتبه الکسای سایت خود را بهبود بدهیم؟

الکسا چیست و چگونه رتبه الکسای سایت خود را بهبود بدهیم؟

در دنیای امروز که اینترنت به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای رفع نیازهای افراد تبدیل شده است، همه افراد می‌خواهند که در گوگل رتبه بالایی به دست آورند. کسب این رتبه بالا در گوگل باعث می‌شود که وب‌سایت شما به نتایج اولیه جستجو راه یافته و درنتیجه بازدید سایت به طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

معیارهای زیادی برای سنجش میزان موفقیت وب‌سایت در گوگل وجود دارد. رتبه الکسا یکی از این معیارها است که درک و دانستن آن می‌تواند به شما در بهبود سایت کمک کند.

 

رتبه الکسا در یک تعریف کوتاه

الکسا یک سیستم رتبه‌بندی جهانی است که میلیون‌ها وب‌سایت را به ترتیب محبوبیت رتبه‌بندی می‌کند. این محاسبه با مشاهده میانگین بازدیدکنندگان در روز و تعداد بازدید صفحه برای یک سایت مشخص در طول سه ماه گذشته انجام می‌شود.

هرچه رتبه الکسا شما پایین‌تر باشد، محبوبیت وب‌سایت شما بیشتر است. در این مقاله قصد داریم هر آنچه را باید درباره رتبه الکسا بدانید با شما در میان بگذاریم. از نحوه محاسبه و بهبود آن تا معرفی سایت‌های دارای رتبه برتر الکسا و سایر مواردی که در این مورد وجود دارد.

 

رتبه الکسا چیست؟

الکسا یک سیستم رتبه‌بندی جهانی و یکی از شرکت‌های تابع آمازون است که با استفاده از داده‌های ترافیک وب می‌تواند محبوب‌ترین وب‌سایت‌ها را لیست کند.

پایین آمدن رتبه الکسا نشان می‌دهد که محبوبیت سایت شما در حال افزایش است. همچنین رتبه الکسا به بررسی عملکرد یک وب‌سایت نسبت به سایت‌های دیگر می‌پردازد و آن را در قالب یک معیار KPI مفید یا تجزیه و تحلیل رقابتی ارائه می‌دهد.

 

رتبه الکسا چگونه کار می‌کند؟

اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را در این رتبه‌بندی قرار دهید، باید نوار ابزار الکسا را دانلود و نصب کنید. با این کار رتبه الکسا وب‌سایت شما در این نوار ابزار نمایش داده می‌شود. همچنین داده‌های ترافیک سایت شما به یک سرور مرکزی ارسال خواهد شد.

همچنین آدرس IP و URL نیز در این قسمت ثبت می‌شود. رتبه الکسا با ترکیب میزان بازدید سایت و همچنین واکنش‌های بازدیدکنندگان در سه ماه گذشته محاسبه می‌شود.

میزان ترافیک و سایر داده‌های موردنیاز برای محاسبه از داده‌های ارائه‌شده توسط نوار ابزار آن تخمین زده می‌شود. برای محاسبه این رتبه درواقع رفتار کاربر در مواجهه با سایت مرور می‌شود.

 

رتبه الکسا چگونه محاسبه می‌شود؟

داده‌های موردنیاز برای سیستم رتبه‌بندی الکسا از کاربران اینترنتی که از مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند، به دست می‌آید. الگوریتم رتبه‌بندی الکسا سایت را ممیزی کرده و دفعات بازدید را محاسبه می‌کند.

در این الگوریتم اگر یک کاربر چندین بار در روز از سایت بازدید کند، تنها یک‌بار در محاسبات به شمار خواهد آمد؛ بنابراین پارامترهایی که برای محاسبه رتبه الکسا سایت استفاده می‌شوند، در دو دسته قرار می‌گیرند:

 • بازدیدکنندگان منحصربه‌فرد روزانه: تعداد کاربرانی که در یک روز از یک سایت بازدید می‌کنند.
 • میانگین بازدید از صفحه: تعداد دفعات مشاهده یک صفحه یا URL خاص توسط کاربران در یک دوره زمانی مشخص.

به‌این‌ترتیب سایتی با بالاترین تعداد بازدیدکنندگان در رتبه یک قرار خواهد گرفت. در حال حاضر سایت شماره یک گوگل است.

 

آیا رتبه‌بندی الکسا دقیق است؟

اگرچه رتبه الکسا می‌تواند روش خوبی برای مقایسه عملکرد یک وب‌سایت با وب‌سایت‌های دیگر باشد، اما الکسا الزاما دقیق‌ترین آمار نیست. البته می‌توان گفت که رتبه الکسا در مقایسه با گوگل آنالیز دقیق نیست.

این موضوع احتمالاً به این دلیل است که پوشش گوگل بسیار گسترده‌تر از الکسا است؛ زیرا همه افراد نوارابزار الکسا را برای ردیابی رتبه سایت خود نصب نمی‌کنند. به دلیل همین پوشش کم می‌توان گفت که الکسا درواقع یک معیار نسبتاً مناسب برای مقایسه است و نه یک نمای کلی و دقیق از موقعیت یک وب‌سایت.

 

آیا می‌توان رتبه الکسا را دست‌کاری کرد؟

طبق تحقیقات انجام شده شما می‌توانید رتبه الکسا خود را دست‌کاری کنید. تنها کافی است یک تابع JavaScript بسازید. با استفاده از این تابع می‌توانید آرایه‌ای از باز کردن صفحه وب‌سایت خود را ایجاد کرده و به‌ این‌ ترتیب به‌صورت مصنوعی رتبه سایت خود را افزایش دهید.

برای اینکه رتبه الکسا از این طریق افزایش پیدا کند باید هر آدرس در یک پنجره جداگانه باز شود تا در محاسبه تعداد بازدیدها به شمار آید. البته این کار اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند تا حد زیادی بر UX شما تأثیر منفی بگذارد. چرا که کاربر ناچار خواهد بود برای دسترسی به یک مقاله بر روی چندین صفحه کلیک کند.

اما روش درست و اصولی برای افزایش رتبه الکسا سایت، تولید یک محتوای خوب و منظم برای دریافت واکنش‌های مثبت واقعی از سمت کاربر و جذب بازدیدکنندگان واقعی است.

افزایش مصنوعی رتبه الکسا یک تاکتیک کوتاه‌مدت است و مانند بسیاری از اصلاحات سریع مدت زیادی دوام نخواهد داشت.

الکسا چیست

چگونه می‌توان رتبه الکسا سایت را مشاهده کرد؟

بررسی رتبه الکسا بسیار ساده است. تنها کافی است سری به جستجوگر رتبه رسمی الکسا بزنید. در اینجا باید URL را که می‌خواهید بررسی کنید وارد کرده و دکمه find را فشار دهید.

مزایای داشتن رتبه الکسا

 • اگر سایت شما از طریق تبلیغات درآمد کسب می‌کند، داشتن یک رتبه الکسا بالا می‌تواند در افزایش درآمد شما از این طریق مؤثر باشد.
 • با استفاده از رتبه الکسا می‌توانید به‌سرعت برآوردی از بازدیدهای خود در مقایسه با رقبا به دست آورید.
 • می‌توانید نویسندگانی را جذب کنید که می‌خواهند مقاله‌های باکیفیت خود را در سایت‌های دارای رتبه برتر منتشر کنند.
 • می‌توانید دیدی از عملکرد وب‌سایت خود به دست آورید. داشتن چنین دیدی می‌تواند برای کمک به سئو و بهبود سایت بسیار مؤثر باشد.

معایب رتبه الکسا

 • رتبه الکسا تنها به وب‌سایت‌هایی محدود می‌شود که نوار ابزار را نصب کرده‌اند؛ بنابراین سایت‌های زیادی وجود دارند که علی‌رغم بازدید زیاد، رتبه پایینی می‌گیرند.
 • به‌راحتی می‌توان رتبه الکسا را دست‌کاری کرد. درنتیجه این معیار چندان قابل‌اعتماد نیست.
 • زیر دامنه‌ها و زیر صفحه‌ها به‌طور جداگانه رتبه‌بندی نمی‌شوند. تنها دامنه سطح بالا در این رتبه‌بندی شرکت می‌کند؛ بنابراین ممکن است در محاسبه آن اشتباهاتی وجود داشته باشد.

 

چگونه می‌توان رتبه الکسا را بهبود بخشید؟

در این بخش پنج راهکار سریع برای افزایش رتبه الکسا از راه درست و بدون دست‌کاری را برای شما آورده‌ایم:

 • متادیتای خود را بهینه کنید.

شما می‌توانید با اضافه مدرن متادیتا مانند عناوین صفحه و توضیحات متا، به الکسا و گوگل بفهمانید که سایت شما در چه زمینه‌ای فعالیت دارد.

 • سعی کنید مطالبی را بنویسید که خواننده را به خود جذب می‌کنند.

جذب افراد به وب‌سایت با استفاده از محتوای باکیفیت می‌تواند تأثیرات مثبت زیادی بر روی سایت داشته باشد.

این کار می‌تواند علاوه بر بهبود سئو، افراد را به سمت وب‌سایت شما سوق دهد. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که وب‌سایت خود را برای کلمات کلیدی درآمدزا رتبه‌بندی کنید. همچنین شانس بازدید افراد از طریق نوار ابزار الکسا را افزایش می‌دهد و درنتیجه رتبه بالاتری نصیب شما خواهد شد.

برای درک اهمیت این موضوع بهتر است بدانید که ۷۰ درصد از کاربران اینترنت تمایل دارند که اطلاعات موردنیاز خود را از طریق یک محتوای کامل و بدون عیب و نقص به دست آورند.

 • سایت خود را به طور منظم به‌روز کنید.

سایت خود را همواره با انتشار محتواهای جذاب و تازه به‌روز نگه دارید. با انتشار محتوای مفید می‌توانید تعامل کاربر با سایت خود را بهبود ببخشید.

 • محتوای خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

انتشار محتوای باکیفیت در سایت می‌تواند در جذب مخاطب بسیار تأثیرگذار باشد اما این موضوع نباید شما را از تبلیغ وب‌سایت خود در رسانه‌های اجتماعی غافل کند. در حالت ایده‌آل شما باید سیستم‌عامل‌هایی را هدف قرار دهید که بیشتر مخاطبان شما در آنجا عضویت دارند.

 • ترافیک وب را افزایش دهید.

می‌توان گفت که انجام این گزینه نسبت به سایر موارد ذکرشده بسیار دشوارتر است. افزایش بازدید سایت یک شبه اتفاق نمی‌افتد. ایجاد یک وب‌سایت موفق و دریافت بک لینک با کیفیت بالا نیاز به تلاش مداوم دارد.

۱۰ وب‌سایت محبوب دنیا ازنظر رتبه الکسا

الکسا فهرستی از سایت‌های برتر دنیا را به همراه خلاصه‌ای از میانگین زمانی که روزانه کاربران در سایت می‌گذرانند، میانگین بازدیدهای منحصربه‌فرد کاربران و میانگین بازدید کلی در سه ماه گذشته را منتشر کرده است. ۱۰ رتبه برتر در این فهرست به این سایت‌ها تعلق گرفته است:

 • گوگل
 • یوتیوب
 • فیس‌بوک
 • بایدو
 • ویکی‌پدیا
 • Qq
 • Taobao
 • Tmall
 • یاهو
 • آمازون

سخن پایانی

رتبه الکسا داده مفیدی برای مقایسه وب‌سایت است. فقط نباید این رتبه را برای انجام کارهای بازاریابی خود مبنا قرار دهید؛ زیرا مانند Google Analytics دقیق نیست. همچنین می‌توانید این ابزار را به‌عنوان یکی از ابزارهای مکمل سئو در نظر بگیرید؛ اما همواره به یاد داشته باشید که هرچه رتبه الکسا کمتر باشد، میزان بازدید بیشتر خواهد بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت نام در مسابقه فتح پرچم

برای شرکت در مسابقه باید با اطلاعات صحیح عضو شوید
ثبت نام در مسابقه
close-link