آموزش گوگل ادوردزتسلط به تکنیک‌ها و آموزش گوگل ادوردز به شما کمک خواهد کرد تا با کمترین میزان بودجه بتوانید بهترین خروجی را از تبلیغات در گوگل به دست آورید.

با گوگل ادوردز می‌توانید سود کسب‌وکار خود را تا چندین برابر بیشتر کنید و به‌محض شروع تبلیغ در گوگل درآمدزایی سایت شما شروع خواهد شد و اگر طعم کسب درامد از آن را چشیده باشید قطعاً دیگر نمی‌توانید از این سیستم دل بکنید و مطمئناً بودجه بیشتری برای آن در نظر خواهید گرفت.

 

گوگل ادوردز چیست

گوگل ادوردز سیستم درآمدزایی گوگل و منبع اصلی درامد گوگل محسوب می‌شود. روشی کاملاً آزموده شده و حرفه‌ای برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند بدون سئو در صفحه اول و حتی لینک اول گوگل قرار گیرند و سود خود را افزایش دهند.

عده‌ای فکر می‌کنند گوگل ادوردز رایگان است و نباید برای آن هزینه‌ای پرداخت که البته این تفکر کاملاً اشتباه است همان‌طور که از اسم آن مشخص است گوگل ادوردز یا سیستم تبلیغاتی گوگل روشی مزایده محور است که هرکس قیمت بالاتری پیشنهاد کند گوگل آن را در جایگاه‌های بهتری نسبت به رقبا قرار خواهد داد.

عوامل تاثیرگذار در نرخ هر کلیک

البته درست است که هزینه تعریف شده برای هر کلیک معیار اصلی برنده شدن در مزایده است ولی تمامی فاکتور گوگل برای انتخاب سایت مناسب فقط بودجه نیست مرتبط بودن کلمات کلیدی و تبلیغات در نظر گرفته شده با وب‌سایت شما، صفحات فرود استاندارد، سرعت مناسب سایت نیز عواملی تأثیرگذار دیگری هستند که گوگل به آن‌ها توجه زیادی خواهد داشت.

 

آموزش گوگل ادوردز برای چه کسانی مفید است؟

اگر یک وب‌سایت دارید که در آن محصول یا خدماتی را می‌فروشید، اگر می‌خواهید برای سایت خود ترافیک هدفمند ایجاد کنید و یا کمپین‌های تبلیغاتی فوق‌العاده تأثیرگذار داشته باشید تبلیغات در گوگل و انحصاراً گوگل ادوردز یکی از بهترین روش‌هایی است که در تبلیغات اینترنتی وجود دارد.

گوگل ادوردز تنها روش تبلیغ در گوگل نیست ولی مهم‌ترین و پربازده‌ترین روشی است که کاربران بسیار زیادی در دنیا از آن استفاده می‌کنند و ماهانه چندین میلیون و شاید میلیارد دلار صرف این سیستم می‌شود.

 

تبلیغ گوگل ادوردز در کجاها نمایش داده می‌شود

برحسب فاکتورهایی که در بالا اشاره کردیم گوگل تصمیم می‌گیرد سایت شما را در چه جایگاهی قرار دهد. مهم‌ترین صفحه برای نمایش تبلیغات شما در گوگل قطعاً صفحه اول آن است. کاربرانی که در صفحه اول با تبلیغ شما روبرو شوند احتمال بسیار بیشتری دارد تا بر روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شما شوند.

البته گوگل در صفحات دوم و حتی سوم ممکن است تبلیغ شما را نشان دهد که این مورد قطعاً با صرف بودجه‌ی کمتری امکان‌پذیر است و برای سایت‌هایی که استراتژی آن‌ها کسب صرفاً ورودی بیشتر و یا جذب کاربر بدون خرید اولیه است می‌تواند بهتر باشد ولی خوب سایت‌هایی که محصول مشخصی برای ارائه دارند تمایل دارند تا با صرف مبالغ بیشتر در صفحه اول گوگل حضور داشته باشند.

در صفحه اول گوگل در دو بخش تبلیغات ادودرز قرار می‌گیرند در ابتدای صفحه و در انتهای صفحه و میانه صفحه نیز نمایش نتایج طبیعی وب‌سایت‌ها که با آموزش سئو و صرف زمان و انرژی به این جایگاه رسیده‌اند قرار خواهد گرفت.

جایگاه نمایش آگهی

 

چطور متوجه شویم چه سایت‌هایی در گوگل تبلیغ کرده‌اند؟

اگر توجه کرده باشید در گوگل به ازای جستجوی بعضی از کلمات کلیدی پررقابت مثل طراحی سایت، خرید هاست و یا حتی آموزش سئو وردپرس نتایجی نمایش داده می‌شوند که در جلوی لینک آن‌ها کلمه Ad به معنی Adwords قرارگرفته است.

این لینک‌ها تماماً با پرداخت هزینه و با صرف آموزش گوگل ادوردز توسط مدیران سایت‌ها و یا آژانس‌های تبلیغاتی در این جایگاه‌ها قرارگرفته‌اند.

 

تا چه زمانی تبلیغات ما در گوگل باقی می‌ماند؟

تا زمانی که بودجه تبلیغاتی شما در گوگل به اتمام نرسیده باشد شما در گوگل و صفحه اول باقی خواهید ماند، مانند وب سایتی که با سئو به صفحه اول رسیده است ولی با این تفاوت که به محض اتمام بودجه به یک‌باره سایت شما از نمایش نتایج صفحه اول گوگل ناپدید خواهد شد.

اگر برای تبلیغات خود بودجه مناسبی در نظر بگیرید می‌توانید با راهکارهایی که در آموزش گوگل ادوردز به شما خواهیم گفت برای مدت بیشتری در دید مخاطبین و مشتریان خود باشید و بتوانید کلیک‌های بیشتری دریافت کنید.

 

بازده تبلیغات گوگل در چه حد است

جواب این سؤال کمی نیاز به بررسی بیشتر دارد اگر شما با دانش و تجربه تبلیغ در گوگل به خوبی آشنا باشید و بتوانید بر اساس اصولی که در همین آموزش به شما می‌گوییم تبلیغ نویسی کنید شانس بسیار زیادی دارید علاوه بر اینکه قیمت هر کلیک یا CPC را کاهش دهید بتوانید ROI یا میزان برگشت سرمایه خود را نیز افزایش دهید.

شما باید با در نظر گرفتن میزان سود خودتان از هر محصول، قیمت هر کلیک را تعیین کنید اگر کار شما طراحی سایت است و سود هر پروژه شما به طور مثال ۴۰۰ هزار تومان است خوب دست شما برای تعین هر کلیک باز خواهد بود شما با در نظر گرفتن نرخ تبدیل به‌طور مثال ۱% می‌توانید دقیقاً محاسبه کنید که هر کلیک ممکن است برای شما چقدر هزینه داشته باشد.

تبلیغات گوگل ادوردز برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم امکان پذبر نیست ولی این به معنی نیست که شما نمی‌توانید از این سیستم قدرتمند درامد زا استفاده کنید.

یکی از مطمئن ترین روشها انجام تبلیغات ادوردز توسط شرکت های معتبر تبلیغاتی مانند مدیر سرور است که چندین سال تجربه اجرایی و همکاری با گوگل را دارا هستند.

 

ساختار پیاده‌سازی کمپین در گوگل ادوردز

برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی شما باید ابتدا محصول موردنظر خود که بازدهی مناسبی دارد را انتخاب کنید، سپس با ابزار keyword planner گوگل که در همین جلسه به آن به‌طور کامل خواهیم پرداخت کلمات کلیدی مرتبط و پربازدید را پیدا کنید.

حالا باید با ایجاد یک کمپین و انتخاب اسمی مرتبط برای آن برای کلمات کلیدی خود دسته‌بندی به نام Add Group تعیین کنید. در داخل هر Add Group شما باید کلمات کلیدی قرار دهید که یک یا دو بخش آن‌ها باهم یکسان باشد تا بتوانید بهترین نتیجه را از کمپین‌هاِی خود بگیرید.

به طور مثال اگر می‌خواهید کمپین طراحی سایت را اجرا کنید می‌توانید برای یک Add group طراحی سایت، طراحی سایت ارزان، طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی را قرار دهید و به همین شکل Add group های دیگری برای دسته‌های دیگر بسازید.

در داخل هر Add group شما می‌توانید چندین متن تبلیغاتی بسازید که به صورت A/B تست توسط گوگل به نمایش درآیند و شما بتوانید بهترین تبلیغ که بیشترین میزان تبدیل را داشته است انتخاب نمایید.

 

نحوه ساخت اکانت گوگل

متأسفانه استفاده مستقیم از گوگل ادوردز برای کاربران ایرانی ممنوع و به دلیل تحریم دسترسی به این ابزار با آی پی ایران مقدور نیست.

این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای ساخت اکانت گوگل ادوردز شما دو راه پیش رو دارید یا باید از آژانس‌هایی استفاده کنید که این خدمات را به شما ارائه می‌دهند و یا باید یک آشنا در خارج از ایران داشته باشید.

ساخت اکانت در گوگل کار راحتی است کافیه شما با یک آی پی خارجی که ترجیحاً هم در ارتباطات بعدی ثابت باشد به اکانت جیمیل خودتان لاگین کنید و بعد با رفتن با آدرس زیر می‌توانید اکانت را فعال نمایید.

https://ads.google.com

مهم‌ترین قسمتی که اغلب ایرانی‌ها در آنجا به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند کمپین‌های خود را اجرا کنند بخش تائید حساب و واریزی‌ها به گوگل است.

برای واریز وجه شما باید دارای کارت‌های بانکی از نوع ویزا کارت و یا مستر کارت فیزیکی باشید که اغلب در تهیه این کارت‌های مشکلات زیادی برای ایرانیان داخل کشور وجود دارد و بارها از کاربران خود شنیده‌ایم که اکانت آن‌ها تائید نشده و حتی وجه واریزی آن‌ها توسط گوگل بلوکه شده و هرگز باز پس داده نشده است.

پس بهترین گزینه داشتن یک آشنا در خارج از کشور است که توسط حساب بانکی آن شخص این کار صورت گیرد تا در صورت نیاز به تائید گوگل آن فرد بتواند پاسخگو باشد ولی باز با این شرایط بسیاری از افراد در خارج از کشور آشنایی نداشته و یا امکان همکاری با آن شخص را ندارند.

اینجاست که دیگه باید یک آژانس معتبر پیدا کنید تا آن‌ها برای شما تبلیغات را خودشان انجام داده و یا برای شما یک اکانت تائید شده بسازند و شما بدون مشکل بتوانید از آن استفاده کنید.

مدیر سرور با داشتن چند سال تجربه کار با گوگل ادوردز و اکانت تایید شده می‌تواند برای کاربرانی که به دنبال تبلیغات ادوردز هستند اکانت رسمی تائید شده بسازد و یا تبلیغات شما را مدیریت شده انجام دهد.

برای مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۳۷۸۱۹۴۹

ما فرض را بر این می‌گیریم که شما اکانت گوگل ادوردز خودتان را ساختید و یا آن را خریداری کردید حالا می‌توانید با لاگین به بخش ادوردز اولین کمپین خود را اجرا نمایید.

login page-آموزش گوگل ادوردز

روش ساخت کمپین در گوگل ادز

برای ساخت کمپین کافی است از سمت سایت بر روی campaigns کلیک کنید تا وارد این بخش شوید.

ایجاد کمپین در گوگل ادوردز

در این قسمت با کلیک بر روی آیکون + می‌توانید کمپین خود را بسازید. کافی است بر روی New campaign کلیک کنید

ایجاد کمپین گوگل ادوردز

در مرحله بعد شما باید نوع کمپین گوگل ادوردز خودتان را مشخص کنید. اگر هدف شما فروش محصول باشد باید گزینه Sales را انتخاب نمایید معمولاً اکثر کسانی که از ادوردز استفاده می‌کنند گزینه Website traffic را انتخاب می کنند.

انواع کمپین

با کلیک روی Website traffic برای شما یک تب جدید باز خواهد شد که از شما نوع تبلیغات را سؤال خواهد کرد که در این بخش ما باید نوع Search را انتخاب کنیم تا بتوانیم ترافیک‌هایی که توسط جستجو در گوگل انجام می‌شوند را به سایت خودمان هدایت کنیم.

سرچ کمپین

در بخش بعدی باید آدرس سایت خود را وارد نمایید و سپس بر روی CONTINUE کلیک کنید.

 

تنظیمات بخش کمپین

در این مرحله باید تنظیمات مربوط به کمپین را انجام دهیم. این بخش فوق‌العاده مهم است که تنظیمات را به دقت و درستی انجام دهید. اگر اشتباهی در این بخش مخصوصاً در قسمت بودجه رخ دهد می‌تواند کل سرمایه تبلیغاتی شما را در یک روز به هدر دهد.

قسمت اول Campaign name هستش که باید یک اسم متناسب برای کمپین خودتان قرار دهید و کاملاً اختیاری است که اسم آنچه باشد.

انتخاب نام کمپین

در بخش Network شما می‌توانید تبلیغ خود را در شبکه‌هایی که با گوگل نیز همکاری دارند قرار دهید. وب‌سایت‌هایی که مرتبط با حوزه کاری شما باشند می‌توانند تبلیغات شما را درون سایتشان قرار دهند.

search network

ما از این قابلیت معمولاً برای سایت‌هایی که بودجه کمی دارند استفاده نمی‌کنیم.

قسمت مهم بعدی Targeting and audiences هستش که شما دقیقاً می‌توانید کاربران هدف خود را مشخص کنید. متأسفانه به دلیل تحریم کشور ایران در لیست انتخاب location قرار ندارد و باید در این بخش کشور را در حالت All countries and territories قرار دهید.

target country

در قسمت بعدی نیز می‌توانید زبان کاربران هدف را انتخاب کنید All languages می‌تواند گزینه مناسبی برای تارگت کردن کاربران باشد. در این بخش قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی وجود دارد پس می‌توانید زبان را در صورت لزوم روی Persian بزارید.

target language

بخش بسیار مهم بعدی Budget and bidding هستش در این قسمت شما می‌توانید بودجه روزانه برای هر کمپین را تعریف کنید تا بیش از مقدار موردنظر شما برای آن کمپین هزینه نشود.

budget limit

در بخش Bidding نیز توصیه می‌شود حالت Select your bid strategy را روی Manual CPC قرار دهید و Maximum CPC bid limit را نیز بر اساس ارزش هر کلیک تعریف کنید.

bidding

قسمت‌های مهم کمپین همین‌هایی بود که خدمت شما گفتیم و مابقی موارد جز تنظیمات فرعی هستند که برای شروع به آن‌ها نیازی نخواهید داشت.

بعد از انجام تنظیمات روی گزینه SAVE AND CONTINUE کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

 

تنظیمات Ad group

طبق ساختار درختی که در ابتدای آموزش گوگل ادوردز به آن اشاره کردیم بعد از تعریف کمپین باید Add group هر کمپین را نیز مشخص کنید.

در بخش Ad group name شما باید یک نام مجزا برای هر دسته از تبلیغات ادوردز خود تعریف کنید.

در باکس زیرین شما می‌توانید کلمات کلیدی که مرتبط با حوزه کاری شما هستند را در این بخش به ۳ حالت Broad match، Phrase match، Exact match وارد نمایید.

keywords ads

که بهترین حالت استفاده از روش Exact match بوده که صرفه‌جویی زیادی برای شما خواهد داشت.

بعد از تکمیل این بخش روی SAVE AND CONTINUE کلیک کنید تا به مرحله آخر یعنی نوشتن متن تبلیغ خود بروید. در این بخش برای هر کمپین شما می‌توانید چند تبلیغ بنویسید تا گوگل به صورت A/B تست آن‌ها را نمایش دهد.

در بخش New text ad شما باید متن تبلیغاتی خود را وارد کنید. کادر Final URL را با آدرس صفحه Landing page خود کامل کنید.

کادر Headline1 و Headline2 را نیز با توجه به متن تبلیغاتی تکمیل کنید. سعی کنید این بخش را آنقدر جذاب بنویسید که بتوانید کاربران بیشتری را متقاعد کنید که روی لینک شما کلیک کنند.

در بخش Display path هم می‌توانید یک آدرس قراردادی وارد کنید. این آدرس یک نوشته فقط نمایشی است که باعث افزایش CTR لینک شما شده و به هیچ عنوان تأثیر در آدرس لندینگ شما نخواهد داشت.

create ads

در بخش Description هم از عنوان آن پیداست می‌توانید توضیحات اضافی برای تبلیغ خود بنویسید. توجه کنید تمامی متن‌هایی که شما می‌نویسید رابطه مستقیمی با CTR و کاهش هزینه تبلیغاتی شما خواهند داشت.

در انتها نیز کافی است تا بر روی SAVE AND CONTINUE کلیک کنید تا کمپین شما به طور کامل ساخته شود.

آموزش چقدر برای شما مفید بود؟
[مجموع: 6 میانگین: 4.3]

6 دیدگاه برای “آموزش گوگل ادوردز از ۰ تا ۱۰۰ (از ساخت اکانت تا راه اندازی کمپین)

  1. نهالستان گفته:

    سلام .دامنه سایت منirاست ایا میشه تبلیغ کرد منظورم اینه دامنه irتو تحریم تاثیر داره

  2. حسین محمدپور گفته:

    سلام
    بله به تازگی امکان تبلیغات بر روی دامنه های ir هم امکان پذیر شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *