آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکه به صورت Real Time

آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکهتوسط دستور nload می‌توان به صورت دقیق و لحظه‌ای بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزار خاص و فقط توسط دستور لینوکسی اقدام به مانیتورینگ پهنای باند شبکه کرد.

این دستور همچنین قادر است تا تمامی ترافیک‌های ورودی و خروجی شبکه و کلیه‌ی دیتاهای ردوبدل شده را به صورت گراف‌های دقیق و قابل سنجش برای شما نمایش دهد.

در این مقاله ما به شما نحوه مانیتورینگ پهنای باند شبکه توسط دستور nload را به صورت کامل آموزش خواهیم داد.

اگر به دنبال نرم‌افزاری هستید که به صورت حرفه‌ای و اتوماتیک عملیات مانیتورینگ سرور شما را انجام داده و در صورت بروز مشکل شما را توسط ایمیل و یا sms مطلع کند می‌توانید از نرم افزار مانیتورینگ zabbix استفاده کنید.

مراحل نصب nload در لینوکس

دستور nload به راحتی توسط مخزن Epel قابل نصب و راه‌اندازی می‌باشد، ابتدا باید توسط دستور اول مخزن Epel را نصب کرده و توسط یکی از دستورات بعدی با توجه به نوع توزیع لینوکس خود اقدام به نصب nload کنید.

در توزیع‌های دبیان بیس نیز از دستور زیر برای نصب استفاده کنید.

آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکه

 

نحوه مانیتورینگ پهنای باند شبکه توسط دستور nload

برای استفاده از ابزار nload بعد از تایپ این دستور به یکی از شکل‌های زیر می‌توانید با دکمه‌های جهت نمای چپ و راست کیبورد دیوایس های موردنظر خود را انتخاب نمایید.

بعد از اجرای دستور nload می‌توانید از shortcut keys های قرار داده شده در زیر برای مدیریت آسان‌تر این دستور نیز استفاده نمایید.

برای مانیتورینگ پهنای باند چندین دیوایس بدون نمایش گراف در خروجی می‌توانید از سوییچ m- برای این منظور استفاده نمایید.

مانیتورینگ پهنای باند چندین دیوایس

توسط کلیدهای جهت نمای سمت چپ و راست نیز می‌توانید بین دیوایس ها سوییچ کنید.

توسط سوییچ a- به شکل زیر نیز می‌توانید بازه زمانی برای نمایش گراف در خروجی تعریف کنید.

مدت زمان پیش فرض عدد ۳۰۰ می‌باشد.

از سوییچ t- نیز برای تعریف مدت زمان تازه‌سازی فرایند مانیتورینگ پهنای باند بر حسب میلی‌ثانیه استفاده می‌کنیم. مقدار پیش‌فرض ۵۰۰ بوده و انتخاب زمان کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه نمایش خروجی دستور را دچار مشکل خواهد کرد.

توسط پرچم device نیز می‌توانید کارت شبکه موردنظر خود را جهت انجام مانیتورینگ پهنای باند معرفی کنید، در صورت عدم ست کردن این پرچم برای دستور تمامی دیوایس های موجود مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند گرفت.

در سرورهای مجازی و یا اختصاصی با پهنای باند محدود توصیه می‌کنیم به عنوان یک مدیر سرور همیشه توسط دستورات مدیریتی پهنای باند سرور خود را موردبررسی لحظه‌ای قرار دهید تا در آینده عواقب آن برای شما هزینه‌های اضافی همراه نداشته باشد.

آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکه به صورت Real Time
امتیاز شما به این مطلب

حسین محمدپور

با علاقه زیادی که به مباحث تخصصی امنیت سرور داشتم از 8 سال پیش کار خود را در این زمینه شروع کردم و طی این مدت مدیر 2 تیم امنیتی بزرگ ایرانی بودم و حالا با 4 سال سابقه در زمینه مباحث مدیریت سرور و میزبانی وب، سایت مدیر سرور را راه اندازی کردم تا بتوانم به علاقه مندان و مشتاقان این حوزه تخصصی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن