آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکه به صورت Real Time

توسط دستور nload می‌توان به صورت دقیق و لحظه‌ای بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزار خاص و فقط توسط دستور لینوکسی اقدام به مانیتورینگ پهنای باند شبکه کرد.

 

این دستور همچنین قادر است تا تمامی ترافیک‌های ورودی و خروجی شبکه و کلیه‌ی دیتاهای ردوبدل شده را به صورت گراف‌های دقیق و قابل سنجش برای شما نمایش دهد. در این مقاله ما به شما نحوه مانیتورینگ پهنای باند شبکه توسط دستور nload را به صورت کامل آموزش خواهیم داد.

 

نصب nload در لینوکس

 

دستور nload به راحتی توسط مخزن Epel قابل نصب و راه‌اندازی می‌باشد، ابتدا باید توسط دستور اول مخزن Epel را نصب کرده و توسط یکی از دستورات بعدی با توجه به نوع توزیع لینوکس خود اقدام به نصب nload کنید.

 

 

 

در توزیع‌های دبیان بیس نیز از دستور زیر برای نصب استفاده کنید.

 

 

 

آموزش مانیتورینگ پهنای باند شبکه

 

نحوه مانیتورینگ پهنای باند شبکه توسط دستور nload

 

برای استفاده از ابزار nload بعد از تایپ این دستور به یکی از شکل‌های زیر می‌توانید با دکمه‌های جهت نمای چپ و راست کیبورد دیوایس های موردنظر خود را انتخاب نمایید.

 

 

 

بعد از اجرای دستور nload می‌توانید از shortcut keys های قرار داده شده در زیر برای مدیریت آسان‌تر این دستور نیز استفاده نمایید.

 

 

 

برای مانیتورینگ پهنای باند چندین دیوایس بدون نمایش گراف در خروجی می‌توانید از سوییچ m- برای این منظور استفاده نمایید.

 

 

 

مانیتورینگ پهنای باند چندین دیوایس

 

توسط کلیدهای جهت نمای سمت چپ و راست نیز می‌توانید بین دیوایس ها سوییچ کنید.

 

 

توسط سوییچ a- به شکل زیر نیز می‌توانید بازه زمانی برای نمایش گراف در خروجی تعریف کنید.

 

 

مدت زمان پیش فرض عدد 300 می‌باشد.

 

از سوییچ t- نیز برای تعریف مدت زمان تازه‌سازی فرایند مانیتورینگ پهنای باند بر حسب میلی‌ثانیه استفاده می‌کنیم. مقدار پیش‌فرض 500 بوده و انتخاب زمان کمتر از 100 میلی‌ثانیه نمایش خروجی دستور را دچار مشکل خواهد کرد.

 

 

 

توسط پرچم device نیز می‌توانید کارت شبکه موردنظر خود را جهت انجام مانیتورینگ پهنای باند معرفی کنید، در صورت عدم ست کردن این پرچم برای دستور تمامی دیوایس های موجود مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند گرفت.

 

 

 

در سرورهای مجازی و یا اختصاصی با پهنای باند محدود توصیه می‌کنیم به عنوان یک مدیر سرور همیشه توسط دستورات مدیریتی پهنای باند سرور خود را موردبررسی لحظه‌ای قرار دهید تا در آینده عواقب آن برای شما هزینه‌های اضافی همراه نداشته باشد.

 

 

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز بدهید)
Loading...